Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Dům na Nádražní zdobí Skok

Publikováno: 30.9.2020

Skok. Takový je název muralartové malby, kterou po dobu jednoho týdne tvořil na fasádu domu č.p. 45 na Nádražní ulici v Ostravě světoznámý polský umělec Mariusz M-CITY Waras.

Monumentální malba rozměru 18,4 x 11,2 metrů zobrazuje koně jako historický symbol města spolu s částmi ostravských budov. Místní jistě rozpoznají porubský oblouk nebo podoby Vítkovic.

„Při práci na skice a návrhu jsme se inspirovali vizuální estetikou města, jeho historií, architekturou, a hlavně městskými legendami a příběhy,“ řekla o vzniku díla kurátorka projektu Alexandra Krolikova.

Mariusz M-City Waras ji doplnil, že tvůrci potkali staršího pána, který si stěžoval, že už se dnes téměř nepoužívá starý symbol Ostravy – vzpínající se bílý kůň, který mu chybí. A námět byl na světě.

Kůň jako symbol

„Kůň jako symbol staré Ostravy, která nechce zůstat v minulosti. Jeho pohled a pohyb směřují dopředu. Ztělesňuje silnou energii, pára vychází z jeho nosních dírek. Přeskakuje přes cihlové zdi starých továren a manufaktur z minulosti do současnosti. Nechce být zapomenutým symbolem starých časů, jeho mocná energie má své místo v moderním životě města. Je to alegorie, metafora a estetika urbanismu, zaměřená na unikátnost Ostravy a její příběhy,“ uvedla kurátorka Krolikova o hlavním motivu monumentální malby.

Jak řešit reklamní smog

Malba Skok podle Michaely Dvořákové z realizačního týmu otevírá debatu nad pořádáním pravidelných muralartových akcí ve městě. Mural art je moderní umělecký směr zaměřený na velkoplošnou malbu na stěny ve veřejném prostoru.

„Vizuální estetikou veřejného prostoru se Ostrava zabývá také v rámci projektu Ostrava 360°, který řeší problematiku reklamního smogu a poukazuje tak i na jiné možné dočasné využití volné plochy, která nemusí být vždy jen nosičem reklamního sdělení,“ připomenula Michaela Dvořáková během slavnostního dokončení malby, které se na Nádražní ulici uskutečnilo v úterý 29. září.

O autorovi

Autor Mariusz M-CITY Waras (Gdyně, 1978) je polský streetartista, grafik, ilustrátor, kurátor současného umění. Absolvent grafického oddělení Akademie výtvarných umění v Gdaňsku. Od roku 2015 působí jako profesor na Fakultě malířství a nových médií na Akademii umění ve Štětíně, kde provozuje vlastní malířské studio street artu. Přestože se věnuje také figurální tematice, jeho oblíbeným tématem jsou fascinující pohledy na město z ptačí perspektivy. Je typický precizní monumentální kresbou, černobílým koloritem a výrazně grafickou tvorbou svých prací. Maluje na zdi, plátna, auta, lodě. Vytváří instalace, navrhuje plakáty, ilustruje, v jeho arzenálu jsou šablony i samolepky. Díla od M-City lze vidět ve Varšavě, Berlíně, Paříži, Sao Paulu, Rio de Janeiru, Bolzanu, Londýně, Bogotě, Tokiu, Istanbulu, Melbourne, Tchaj-wanu a dalších světových metropolích.

Ukázky děl na www.m-city.org

Tip na procházku po ostravském street artu najdete zde.

Dům na Nádražní zdobí SkokDům na Nádražní zdobí SkokDům na Nádražní zdobí SkokDům na Nádražní zdobí SkokDům na Nádražní zdobí SkokDům na Nádražní zdobí SkokDům na Nádražní zdobí SkokDům na Nádražní zdobí SkokDům na Nádražní zdobí SkokDům na Nádražní zdobí SkokDům na Nádražní zdobí SkokDům na Nádražní zdobí Skok


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO