Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Metropole street artu

Metropole street artu

Taylor, Nils Westergard, foto: archiv OSTRAVAINFO!!!

Ostrava je plná působivých muralů i povedeného graffiti, objevte ty nejzajímavější z nich!

V posledních letech vzniklo v Ostravě hned několik impozantních nástěnných maleb tzv. murálů a spousta povedeného graffiti. Trasa procházky vás provede Ostravou jako galerií pod širým nebem.

Procházka začíná v areálu Černá louka, kde jednu ze stěn pavilonu C zdobí první ostravský murál spodobňující dívku Taylor (rok 2014) amerického výtvarníka Nilse Westergarda, který s graffiti začal ve svých 14 letech a nyní tvoří hlavně technikou stencils (přes šablonu). Vydejte se ulicí Pivovarská kolem Divadla loutek (v každou sudou hodinu se na zdejším orloji odehrává pohádkové představení loutek) a projděte ulicí Vojanova na pěší zónu na ulici 28. října. Zde se vám otevře pohled na další Westergardovo dílo - impozantní portrét dívky Meredith z roku 2016, který je podle opuštěného obchodního domu, jehož stěnu zdobí, nazýván také Madona Ostravica.

Projděte parčíkem kolem OD Ostravica, přejdětě ulici Nádražní a pokračujte až na konec ulice Denisovy. Slepou stěnu ředitelství Dopravního podniku zde zdobí abstraktní murál absolventa Martina "Sabona" Sněhoty, který vystudoval Fakultu umění Ostravské univerzity v ateliéru Jiřího Surůvky. Samotnou realizaci měl na starosti Nikola "KHOMA" Vavrous. Projděte kolem Domu umění (milovníci umění se určitě zastaví na prohlídku) a infocentra OSTRAVAINFO!!! na Nádražní ulici, kde po pravé straně minete tzv. Piazzetu, na níž jsou vystavovány sochy studentů již zmíněné Fakulty umění. Po cca 350 m se před vámi v proluce na levé straně ulice objeví působivý murál "Skok" polského street artisty Mariusze "M-City" Warase z roku 2020. Malba je inspirována mj. legendou o vzniku znaku města Ostravy.

Vraťte se několik desítek metrů zpět a proslulou Stodolní ulicí se vydejte až na její konec za podchodem pod železniční tratí. Přejděte a podél frekventované Místecké ulice pokračujte až do spletité soustavy podchodů pod Náměstím republiky. Jinak nevábné podzemní prostory pod přestupním uzlem MHD zdobí na krátkém úseku u budovy Tieto Tower od roku 2013 čtyři interaktivní kovové panely, na nichž jsou perforací převedeny kresby Marka Číhala. Až se nabažíte světelné hry oživující podchod, vyjděte zpět na denní světlo a vydejte se podél ulice Vítkovické k unikátnímu kostelu Sv. Josefa Don Bosco (jedná se o první kostel s ocelovou konstrukcí v býv. Československu). Graffiti na průčelí navazující budovy Salesianského centra vytvořil Nikola "KHOMA" Vavrous, který má v Ostravě "na svědomí" hned celou řadu realizací. Jeden jeho velký murál najdete také v místní zoologické zahradě.

K další zastávce trasy - podchodu pod tramvajovou tratí a ulicí Místeckou - se dostanete po 500 m chůze podél ulic Vítkovické a Železárenské. Stěny podzemního přístupu k bývalému dolu Hlubina zdobí desítky různých graffiti včetně vyobrazení fantaskních bytostí umělkyně Petry „Sasanca“ Gherbetz.

V samotných Dolních Vítkovic lze příkladů street artu najít více, trasa procházky však končí u dalšího velkoformátového, tentrokrát abstraktního, murálu, který oživil budovu hotelu VP1 v sousedství Bolt Tower. Autor tohoto bezejmenného díla je český výtvarník Jan Kaláb.

 

Délka: 4,8 km

Obtížnost: Nenáročná trasa po chodnících je vhodná také pro kočárky. Invalidní vozíky s asistencí.

Naše tipy:

Parkování: v areálech Černá louka (začátek trasy) nebo Dolních Vítkovic (konec trasy)

Dostupnost veřejnou dopravou: mezi výchozím bodem a cílem trasy se lze přemístit tramvají (linky 4 a 12 ze zastávky Výstaviště s přestupem na linky 1 nebo 2 na zastávce Karolina, vystupte na zastávce Dolní Vítkovice Hlubina nebo Dolní Vítkovice, v dopravních špičkách ve všední dny lze využít přímý spoj v podobě linky 10)

Meredith, Nils Westergard, foto: Adam ŠodekDvorana Kampus Palace láká k posezení, foto: archiv Kampus PalaceSkok, Mariusz Waras, foto: archiv SMOvýzdoba podchodu na Nám. Republiky,  foto: archiv OSTRAVAINFO!!!výzdoba podchodu na Nám. Republiky,  foto: archiv OSTRAVAINFO!!!graffiti na průčelí Salesiánského centra,  foto: archiv OSTRAVAINFO!!!podchod u Dolu Hlubina,  foto: archiv OSTRAVAINFO!!!podchod u Dolu Hlubina,  foto: archiv OSTRAVAINFO!!!podchod u Dolu Hlubina,  foto: archiv OSTRAVAINFO!!!Důl Hlubina a Bolt Tower, foto: Adam Popelkabezejmenný murál, Jan Kaláb, foto: archiv OSTRAVAINFO!!!

Metropole street artu.gpx (0.04 MB)

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO