Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Galerie

Muzeum a galerie Mlejn

Muzea a atrakce, Galerie

Před rozmachem průmyslové výroby, bylo Ostravsko převážně zemědělskou oblastí. K hospodářskému zázemí patřily mimo jiné i mlýny a právě jim je věnováno toto muzeum.

Co v muzeu uvidíte?

Muzeum se nachází v budově bývalého parního mlýna na výrobu krup a krupice, který zde fungoval od roku 1886 až do období první světové války.

Dozvíte se zde o historii pěti mlýnů, které se nacházely na území Moravské Ostravy a tří přívozských mlýnů. U každého z mlýnů je také uvedeno a fotografií dokumentováno, kde se mlýn nacházel, takže si můžeme velmi dobře představit, kde se jednotlivé mlýny nacházely a jak to v okolí asi vypadalo. K tomu pomáhají i staré mapy oblasti, kde jsou mlýny a mlýnské náhony dobře patrné. 

Část expozice je věnována také rodině Wechsbergů, majiteli výše zmiňovaného krupného mlýna. Osudy rodiny jsou poměrně dobře zmapované i díky tomu, že je jeden ze členů rodiny literárně zpracoval. Odráží se v nich prostředí, v němž se pohybovali (německo-židovské), společenské ovzduší doby, v níž se odehrál jejich společenský vzestup (doba rakousko-uherské monarchie druhé poloviny 19. století), historie bouřivě se rozvíjejícího a rychle se měnícího průmyslového Ostravska i tragické období druhé světové války. 

Velkou část expozice zaujímá i sbírka starých ručních mlýnků a šrotovníků, která jistě zaujme třeba prarodiče s vnoučaty, kteří jistě v mnohých z exponátů rozpoznají předměty, které se u nich doma každodenně používaly.

Co byste měli vědět?

Expozici si můžete prohlédnout sami, nebo můžete požádat o výklad průvodce. V případě zájmu větší skupiny je možno dohodnout jiný termín.

Pro koho je návštěva vhodná?

Expozice muzea zaujmou každého, kdo se chce něco dozvědět, jak vypadalo Ostravsko předtím, než se stalo průmyslovou oblastí. Díky velkému množství starých fotografií, map, plánků i srovnávacích současných fotografií se toto muzeum zcela jistě se také bude líbit těm, které zajímá, jak v minulosti vypadala místa, kterými denně procházejí. Muzeum potěší také ty, kteří se chtějí přenést do doby, kdy se ve stodole u prababičky mlelo obilí pro hospodářství.

Jak se sem dostanete:

Zadejte název zastávky nebo ulice, odkud chcete vyrazit, a najděte si nejlepší dopravní spojení.

GALERIE

Expozice muzea MlejnBudova, kde se muzeum mlýnů nacházíPohled na bývalý Bankovní dům A. Wechsberga

ADRESA

Muzeum a galerie Mlejn

Nádražní 3136/138A
Moravská Ostrava a Přívoz
70200


Tel.: +420 596 136 035

www.mlejn.com 


 

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO