Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Divadla

Divadlo loutek Ostrava

Divadla

Pokud se chystáte do Ostravy s dětmi, je tu jedno místo, které rozhodně nesmíte minout, loutkové divadlo. Můžete tam strávit krásný čas prakticky kdykoli v roce. Vstupenku na některé z představení je dobré objednat předem, ale i samotná procházka k budově je pro děti velkým zážitkem. Hlavní vstup střeží veliké dřevěné sochy pohádkových postav. Vedlejší budova alternativní scény zase láka na unikátní loutkový orloj, který v pravidelných dvouhodinových intervalech otevírá galerii s šesti pohádkovými postavami. Za budovou se nachází také venkovní amfiteátr.

Divadlo loutek má v Ostravě dlouhou tradici, která se datuje ještě před rok 1946, kdy se amatérské divadlo Dřevěné království usídlilo v sále historické budovy na rohu Masarykova náměstí.

V roce 1953 se stalo oficiální krajskou kulturní institucí, divadlo dostalo dokonce svého prvního principála Zdeňka Hapala a oficiální provoz zahájilo inscenací Děda Mráz. A i když dům 33 na Masarykově náměstí měl být pouze dočasným místem k hraní, nakonec tu herci rozhýbávali loutky až do roku 1999.

Nová éra v nové budově

Nová budova není zase tak daleko od místa původního sídla. Zajímavá stavba je dílem dvojice architektů Petra Hájka a Gabriely Minářové a stojí na Černé louce. Ostravané si ji okamžitě oblíbili.

V roce 2011 pak k hlavní budově přibyla budova alternativní scény, která má podle architektů (k původním dvěma se přidal ještě Bronislav Stratil) podobu věže baziliky. Alternativní scéna nabízí mnohem komornější prostory, kde ostravští loutkaři představují inscenace určené pro menší publikum, díky čemuž dokážou malé divadelní hosty často doslova vtáhnout do děje. A kromě inscenací můžete navštívit různé tvořivé dílny, semináře a workhshopy.

Venkovní prostor

Na novou stavbu plynule navazuje venkovní amfiteátr pro 100 osob, kde se odehrává Pimprléto (letní program divadla), cukrárna a již zmíněný loutkový orloj, který každý den od osmi do osmi v dvouhodinových intervalech ukazuje šest pohádkových postav v životní velikosti vyřezaných z lipového dřeva Pavlem Skorkovským. Samotný návrh má ale na svědomí výtvarník Tomáš Volkmer.

Kdo to všechno stále nevnímá jako pádný důvod do Divadla loutek zamířit, vydejte se sem některý lichý rok na přelomu října a září. To se zde totiž koná mezinárodní soutěžní loutkářský festival Spectaculo Interesse, který promění divadlo i přilehlé ulice v úžasný pohádkový prostor pro děti i dospělé.

Pro koho je návštěva vhodná?

Najdete tu zcela unikátní představení pro nejmenší, tedy úplná batolata, několik inscenací pro děti předškolního věku a na své si přijdou i děti školního věku až do 12+. A že loutkové divadlo není jen pro děti vás přesvědčí několik večerních představení.

S čím návštěvu spojit?

Díky příjemné poloze v centru města se od Divadla loutek můžete vydat všemi možnými směry. Jen pár set metrů odtud leží hlavní Masarykovo náměstí, nedaleko je také Slezskoostravský hrad či budova Divadla Antonína Dvořáka.

Pár zajímavostí na závěr:

  • Historii má tohle divadlo delší než 60 let.
  • Orloj tvoří hvězdné hodiny a galerie pohyblivých loutek Krále, Královny, Anděla, Čerta, Kašpárka a Smrťáka.
  • Přímo v budově divadla najdete úžasnou Cukrárnu Kolbaba se zajímavým interiérem a také venkovním posezením.

GALERIE

Divadlo loutek Ostrava

ADRESA

Divadlo loutek Ostrava

Pivovarská 3164/15
Moravská Ostrava a Přívoz
70200


Tel.: +420 596 100 500

www.divadloloutek.cz 


 

AKCE v místě (35)

+ dalších 27 akcí

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO