Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Top 10

Národní zemědělské muzeum

Muzea a atrakce

Do Dolní oblasti Vítkovic zamíří každý návštěvník Ostravy. Poměrně velkou novinkou je zde pobočka Národního zemědělského muzea, která se nachází ve dvou původních továrních halách z roku 1926. Muzeum v Ostravě je zaměřeno na potraviny a zemědělské stroje.

muzeu naleznete více než čtyři desítky zemědělských strojů, převážně traktory a stroje na zpracování píce a obilovin. V Depozitáři potravin se interaktivní formou dozvíte vše o potravinách, poznáte základní typy i aktuální problematiku. Oblíbená je průběžně obměňovaná Galerie českých potravin, které denně kupujeme v obchodech a na tržnicích. Přibližně třetina vystavených produktů pochází z Moravskoslezského kraje.

Ještě více než samotná expozice, ale láká zejména samotný objekt. Dvojice hal byla součástí měděných hutí a po ukončení výroby se na chvíli staly skladovými prostory a později byly odsouzeny k demolici. To se ale naštěstí nestalo a nový účel i vzhled halám vdechl projekt architekta Josefa Pleskota a inženýra Milana Šramla, kteří propojili obě haly velkorysou vestavbou a v proluce mezi halami nechali vztyčit třetí halu. Samotná rekonstrukce trvala dva roky a slavnostní otevření proběhlo teprve na podzim roku 2020.

Trocha historie

V severní hale byly původně uloženy sypké materiály, v jižní se zase nacházely betonové vany na loužení kyzových výpalků. Haly ovšem nebyly vystavěny přímo vedle sebe, a tak v prostoru mezi nimi tvůrci nechali vyrůst halu třetí, která je nejvyšší a komplex budov pomyslně korunuje. Kdyby vás nezaujala expozice uvnitř, projděte se alespoň kolem zajímavé stavby, která v sobě nese kousek historie zároveň s nádechem současné architektury.

Nejen expozice, ale i akce

Muzeum hostí dočasné výstavy a pořádá vzdělávací programy pro školy a tematické tvůrčí dílny. Velké prostory muzea vybízí i k pořádání různých kulturních akcí. V minulosti zde proběhly například slavnosti vína, koncerty či gastrofestival.

S čím návštěvu spojit?

Areál se nachází v komplexu Dolní oblasti Vítkovice, takže odtud snadno pokračujte k multifunkční hale Gong, do Velkého či Malého světa techniky nebo si vyjeďte na Bolt tower.

Pro koho je návštěva vhodná?

Na své si přijdou malí i velcí. Nicméně předškolní děti asi expozice vyloženě neohromí.

Pár zajímavostí na závěr:

  • Obě haly byly zasaženy při bombardování za 2. světové války.
  • Jedná se o velmi zajímavý architektonický počin elegantně propojující architekturu meziválečného období se současnými trendy.

Pro držitele OSTRAVACARD!!!  zde platí sleva 20 % ze vstupného.

Jak se sem dostanete:

Zadejte název zastávky nebo ulice, odkud chcete vyrazit, a najděte si nejlepší dopravní spojení.

GALERIE

Národní zemědělské muzeum - Muzeum potravin a zemědělských strojůNárodní zemědělské muzeum - Muzeum potravin a zemědělských strojůNárodní zemědělské muzeum - Muzeum potravin a zemědělských strojůNárodní zemědělské muzeum - Muzeum potravin a zemědělských strojůNárodní zemědělské muzeum - Muzeum potravin a zemědělských strojůNárodní zemědělské muzeum - Muzeum potravin a zemědělských strojůNárodní zemědělské muzeum - Muzeum potravin a zemědělských strojůNárodní zemědělské muzeum - Muzeum potravin a zemědělských strojů

ADRESA

Národní zemědělské muzeum

Vítkovice 3033
Ostrava-Vítkovice
70300


Mobil: +420 777 485 152
www.nzm.cz/muzeum-potravin-a-zemedelskych-stroju-ostrava 


   

AKCE v místě (3)

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO