Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Top 10

Landek Park

Muzea a atrakce, TOP 10

 

Vydejte se staletími po stopách lovců mamutů až do hornických šachet!

 

Na soutoku řek Ostravice a Odry najdete Landek (Land-Ecke z němčiny doslova přeloženo znamená kout země), pouhých 280 metrů vysoký kopec. I když v dávných dobách tolik nenarostl, nasbíral si po dobu své existence tolik zajímavostí jako málokteré jiné zákoutí v České republice.

Už jste někdy jeli důlním vláčkem?

Na Landeku těžba uhlí začala pravděpodobně jako první, už v roce 1789, a pokračovala až do roku 1991. Po jejím ukončení areál zůstal zachován a byl přeměněn v Hornické muzeum, největší svého druhu u nás. Dnes tady můžete navštívit řetízkové šatny, projet se malým důlním vláčkem, prohlédnout si razicí i záchranářskou techniku a dokonce sfárat těžní klecí dolů do šachty jako pravý, nefalšovaný havíř.

Mami, hele, mamut!

V okolí Landeku to ovšem žilo dávno před objevem černého uhlí. Ve dvacátých letech minulého století tady při úpravě tenisových kurtů objevili archeologické naleziště - sídliště lovců mamutů ze starší doby kamenné přibližně 30 000 let staré. K nejvzácnějším nálezům patří Petřkovická Venuše – asi 4,5 cm vysoká soška ženy vyřezaná z hematitu. Vyniká tím, že na rozdíl od svých kolegyň (např. Venuše Věstonické) je štíhlá. Originál najdete v Brně, na Landeku stojí její zvětšená replika, nedaleko expozice se sochami mamuta a jeho lovců.

Chcete se projít?

Ani mamutem ovšem landecké zajímavosti nekončí. Celý kopec pokrývá v naší krajině vzácný listnatý les, můžete se procházet pod lipami, břízami, duby, habry, javory a dalšími krásnými stromy. Například některé buky jsou staré i sto padesát let! Oko přírodovědného nadšence se může pokochat i některými chráněnými exempláři ptáků a brouků – pokud bude mít štěstí. Kolegové z řad geologů si také přijdou na své, najdou zde uhelné sloje, které vystupují na povrch. Světový unikát, prosím!

Až si budete chtít oddechnout nebo na něčem dobrém pochutnat, čeká na vás mini ZOO, dětské hřiště, restaurace Harenda u Barborky a Bistropen, stylové podniky přímo v srdci bývalého těžního areálu. Něco se v tomhle půvabném ostravském koutě najde pro každého.

Platí zde sleva 20% ze vstupného pro držitele OSTRAVACARD!!!

Jak se k nám dostanete:

Zadejte název zastávky nebo ulice, odkud chcete vyrazit a najděte si nejlepší dopravní spojení.

GALERIE

Landek parkDůlní šachtaŘetízková šatna

ADRESA

Landek Park

Pod Landekem 64
Ostrava - Petřkovice
72529


Tel.: +420 596 131 803


Mobil: +420 602 532 414


www.dolnivitkovice.cz/landek/     

AKCE v místě (1)

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO