Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Top 10

Halda Ema

Památky a architektura

Unikátní doutnající památka

 

Lidé svou činností mění ráz krajiny už po tisíciletí, ovšem málokde se přetvářela její podoba tak radikálně jako v těžebních oblastech. Například Ostravané si kromě oceli vyráběli i vlastní kopce.

Co je to vlastně halda?

Haldou rozumíme umělý kopec. Při rubání uhlí se na povrch zároveň vyvezla nepotřebná hlušina, kterou po vytřízení pracovníci sváželi na hromady, a tak vznikaly haldy. Tu ostravskou, Emu, tvoří cca 28 milionů tun vytěženého materiálu. Nachází se na území Slezské Ostravy na pravém břehu Ostravice, je památkově chráněná a v současnosti dosahuje výšky 314 metrů, tedy prozatím. Jak to?

Opravdu doutná?

Ano. Halda je termicky aktivní - materiál, ze kterého je vytvořena, pod povrchem stále ještě hoří. Proto už Ema přišla kvůli prohořívání o nějakých 8 metrů z výšky a nadále se bude zmenšovat. Teploty uvnitř dosahují až 1500°C, díky nim dochází k tvorbě vzácných nerostů – porcelanitů a jaspisů. Na povrchu můžete cestou spatřit vyvěrající obláčky plynů, metan a oxid siřičitý, provázené typickým zápachem. Prohřáté klima (málokdy se na povrchu udrží sníh) tu prospívá rostlinám i živočichům typickým obvykle pro teplejší podnebí.

Hrabě Wilczek a jeho manželka Emma

Halda Ema vznikla při uhelné těžní jámě, kterou hrabě Wilczek založil roku 1861. Pojmenoval ji po své manželce, dvorní dámě arcivévodkyně Žofie, hraběnce Emmě Marii Emo Capodilista. Těžba byla ukončena v roce 1933, celý areál stál až do 60. let 20. století, kdy byl demolován. Impozantní halda tedy jediná zbyla jako památník původem italské hraběnky Wilczkové, která zemřela ve Vídni ve věku úctyhodných 91 let.

Kudy nahoru

Pokud si chcete udělat výlet na Emu, můžete si vybrat hned ze tří turistických stezek. První začíná za Mostem M. Sýkory u Slezskoostravské radnice, mírnou procházkou se dostanete vilkovou čtvrtí a lesem až nahoru. Druhou cestou od Slezskoostravského hradu se projdete kolem centrálního hřbitova, kde si můžete prohlédnout krásný, pozdně barokní Kostel sv. Josefa. Trasa od zoo je spíše prudší, vhodná pro zkušenější turisty a nadšené sportovce, kteří si chtějí důsledně protáhnout tělo. Tip na trasu najdete zde.

Doporučujeme zachovat se podle vzoru zkušených Ostravanů, kteří  hojně navštěvují haldu Emu hlavně vpodvečer. Za hezkého počasí si tady užívají krásný výhled na západ slunce.

Jak se k nám dostanete:

Zadejte název zastávky nebo ulice, odkud chcete vyrazit a najděte si nejlepší dopravní spojení.

GALERIE

Halda EmaAutor: Štefan ŠpicAutor: Jan KrálHalda EmaAutor: Jan Král

ADRESA

Halda Ema


Slezská Ostrava


Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO