Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Za Rothschildy na Prajzskou

Za Rothschildy na Prajzskou

Zámek Šilheřovice

Objevte místa spojená s významným rodem finančníků

Oblast Hlučínska, místními zvaného „Prajzská“, je území rozkládající se mezi Ostravou, Opavou a Bohumínem, ohraničené státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou. Stejně jako Ostrava samotná, bylo toto území od první poloviny 19. století až do II. světové války silně spjato s významným rodem bankéřů a průmyslníků - Rothschildy.

Okružní cyklovýlet začíná a končí v Landek Parku - hornickém muzeu v areálu bývalého dolu Anselm, jenž byl pojmenován podle syna Salomona Mayera Rothschilda, který na Ostravsku vlastnil hned několik dalších dolů a především také Vítkovické železárny.

Zpod Landeku, kde se kromě hornického muzea nachází také kemp a stellplatz pro obytné vozy, jeďte stezkou G směrem na Koblov. Cestou minete soutok Ostravice a Odry, podél které budete pokračovat dál. Na rozcestí v Koblově se dejte vpravo a z Koblovské ulice hned poté sjeďte vlevo, kudy stále vede trasa G na Antošovice. Pomocí v trošku nepřehledném úseku pro vás může být červená turistická značka, která je s cyklostezkou souběžná. Kolem Antošovického jezera dojedete po pěti a půl kilometrech k rozcestníku u lávky. Zde je stezka G ukončena.
Přejeďte po lávce přes Odru a na rozcestí za lávkou se dejte doleva na cyklostezku č. 6109 ve směru do Starého Bohumína.
Po cca 3 km dojedete přímo na náměstí Svobody ve Starém Bohumíně. Zde se můžete občerstvit v krásně zrekonstruovaném secesním hotelu Pod Zeleným dubem a pokračovat po starém mostě přes řeku Odru do polské obce Chałupki. Hned za řekou, za budovami bývalé celnice se po levé straně nachází místní zámek, který od roku 1846 patřil Rothschildům, o čemž ostatně svědčí jejich erb umístěný nad vchodem. Rothschildové zámek vlastnili až do roku 1936, avšak jako své sídlo využívali mnohem reprezentativnější palác v nedalekých Šilheřovicích. V současnosti je v zámku hotel s restaurací. V zámeckém parku je zřetelně vidět pozůstatek vodního příkopu z dob, kdy měla stavba obranný charakter.

Po prohlídce zámeckého areálu v Chałupkách pokračujte cyklotrasou č. 355Z rovně po ulici Bogumińska, která na kruhovém objezdu v centru Chałupek přechází v ulici Długa. Necelých 300 m za kruhovým objezdem odbočte vlevo do ulice Powstańców Śląskich. Před železničním nádražím se dejte doprava a podél kolejí jeďte až k přejezdu, na němž překonáte rozsáhlé kolejiště pohraniční stanice. Následuje 1,5 km dlouhá rovinka, která vás přivede do Šilheřovic. Zhruba v polovině této vzdálenosti se vrátíte zpět na území České republiky, i když věc se tu má složitěji. Samotná komunikace je česká, ale domy po její pravé straně jsou v Polsku. Po autobusovém obratišti na okraji Šilheřovic začne ulici, po níž jste do obce přijeli, lemovat po levé straně zeď zámeckého parku. Sledujte ji a po dalším kilometru přijedete k restauraci v bývalém zámeckém skleníku Palmenhaus. Za ním se nachází jedna z bran do parku, sledujte žlutou turistickou značku a po chvíli se před vámi objeví okázalý šilheřovický zámek. Nezapomeňte ale, že se nyní v parku nachází 18 jamkové golfové hřiště - buďte opatrní, kolo raději veďte a respektujte značení.

Šilheřovický zámek koupil Salomon Mayer Rothschild v roce 1844, když hledal více reprezentativní a hlavně klidnější sídlo než zámeček v průmyslových Vítkovicích. Před tím patřily Šilheřovice mimo jiné rodu von Eichendorffů a několikrát zde pobýval i nejznámější člen této dynastie - německý romantický básník Josef von Eichendorff. Během panování Rothschildů dostal zámek současnou podobu a park byl upraven v anglickém stylu. Zámek samotný není v současnosti běžně přístupný návštěvníkům, slouží jako místo konání společenských akcí a svateb. Nedaleko zámku se můžete občerstvit v restauraci Lovecký zámek. Jak už název napovídá, sloužila tato krásná budova v tudorovském stylu jako zázemí při honech, a proto zde najdete i původní psí kotce.

Další zdejší romantickou stavbou je Manor House, který minete na okraji zámeckého parku po cestě k Černému lesu. Ani tento dům nezapře inspiraci tudorovskou Anglií a posloužil proto jako kulisa při natáčení filmu otce a syna Svěrákových Tmavomodrý svět. Od Manor House sledujte žlutou turistickou značku, která vede nejprve pěknou alejí a posléze rozlehlým areálem Černého lesa. Na začátku lesa stojí za krátkou odbočku linie prvorepublikového těžkého opevnění. Pokud Vás tato tematika zajímá, vydejte se na další výlet po Betonové hranici.
Střelba, kterou zde možná uslyšíte, však už nevychází z bunkrů, ale z pušek lovců bažantů ve zdejší rozhlehlé bažantnici. Nenechte se vyvést z míry a pokračujte po jak když střelí rovné silnici vedoucí skrze Černý les. Zhruba po kilometru minete nově rekonstruovaný Annin dvůr, který v roce 1814 založil a po své manželce pojmenoval Johann von Eichendorff. Současná podoba hájenky pak pochází z roku 1852 a mají ji "na svědomí" opět Rothschildové. Zhruba po 2 km od Annina dvora dojedete na okraj Petřkovic. Žlutá značka vás přes poměrně rušnou Koblovskou ulici a pozůstatky nikdy nedokončené železnice spojující Petřkovice s Chałupkami, dovede opět až k hornickému muzeu Landek Park.

Délka: 23 km

Obtížnost: Nenáročná trasa je vedená po polních a zpevněných cyklotrasách nebo méně frekventovaných místních komunikacích. Opatrnosti dbejte především při křižování některých rušnějších ulic a silnic.

Naše tipy:

Parkování: U výchozího místa/cíle okruhu v areálu Landek Park.

Dostupnost veřejnou dopravou: autobusové linky DPO č. 34, 52, 56, 67, 68, zastávka "Hornické muzeum". Od zastávky pokračujte ulicí Pod Landekem (cyklotrasa G).

Landek Park, autor: Boris Rennerlávka přes Odru v Antošovicíchštěrkovna v Antošovicíchnáměstí ve Starém BohumíněHotel Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumínězámek v Chalupkách s maketou zámku v Mošnézámek v Chalupkáchgolfové hřiště v ŠilheřovicíchLovecký zámeček v Šilheřovicích, autor: A. ŠodekManor House v ŠilheřovicíchAlej k Černému lesunaučná stezka kolem Šilheřovic

Za Rothschildy na Prajzskou.gpx (0.14 MB)

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO