Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Magický Landek

Magický Landek

Důl Landek (Anselm), autor: Boris Renner

Nenáročný okruh po stopách lovců mamutů i prvních havířů

Landek je pověstmi opředený vrch nedaleko centra Ostravy, který si za svůj domov vybrali již lovci mamutů před 25 000 lety. Naši prapředci zde po sobě zanechali sošku Petřkovické Venuše, která je na rozdíl od svých evropských kolegyň štíhlá jako proutek. Landek inspiroval také ve 20. století - jeden ze svých obrazů zde namaloval známý malíř Oskar Kokoschka.
Projděte si trasu zdejší naučné stezky a nasajte magickou atmosféru!

Okružní trasa začíná a končí v areálu hornického muzea Landek Park, který, byť patří k nejnavštěvovanějším místům Ostravy, poskytuje mnoho možností ke klidné relaxaci i aktivnímu odpočinku. Od parkoviště u hlavní brány Landek Parku se vydejte po červené turistické značce vedoucí přes areál a po půl kilometru se zastavte u přírodního unikátu - výchozů uhelných slojí. Na povrch se zde ze strmé skály derou úzké černé pásy uhlí. Od slojí pokračujte po červené značce vedoucí po cyklostezce podél toku řeky Odry až do kilometr a půl vzdáleného Koblova. Zde na rozcestí u trolejbusové smyčky odbočte vlevo na zelenou turistickou značku. Pěšinou mezi domy stoupejte po úpatí vrchu až k dřevěnému turistickému přístřešku, kde spolu se zelenou odbočíte vlevo a po cca 200 metrech dojdete k dřevěné vyhlídkové věži, z níž se otevírá zajímavý pohled na Ostravu. Samotná věž se nachází uprostřed bývalého hradiště, jehož existenci však připomínají jen stopy zemních valů. Od vyhlídky pokračujte po zelené značce až k dalšímu přístřešku a rozcestí. Spolu se zelenou značkou odbočte vlevo a po zhruba kilometru příjemného klesání dorazíte k prvním domům Petřkovic a autobusové zastávce "Hornické muzeum". Pokud jste do výchozího bodu trasy dorazili autem, pokračujte po červené značce ulicí Pod Landekem. Do Landek Parku je to už jen kousek!

Délka: 5,5 km

Obtížnost: Nenáročná trasa nevhodná pro cyklisty vede po málo chodnících, cyklostezce i nezpevněných stezkách. Pasáže u bývalého hradiště a vyhlídkové věže mohou být po deštích hůře schůdné.

Naše tipy:

Parkování: v areálu Landek Park

Dostupnost veřejnou dopravou: autobusové linky DPO č. 34, 52, 56, 67, 68, zastávka "Hornické muzeum". Od zastávky pokračujte ulicí Pod Landekem (cyklotrasa G).

Areál Landek Park má kouzlo také v zimě, autor: Boris RennerPetřkovická Venuše v nadživotní velikostiVýchozy uhelných slojí, autor: L. KaboňVýchozy uhelných slojí, autor: L. KaboňCyklostezka podél Odry, autor: L. KaboňVyhlídková věž na LandekuVyhlídková věž na Landeku

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO