Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Betonová hranice

Betonová hranice

pěchotní srub Obora

Na kole za bunkry na Hlučínsku

Oblast Hlučínska, místními zvaného „Prajzská“, je území rozkládající se mezi Ostravou, Opavou a Bohumínem, ohraničené státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou. Před II. světovou válkou zde na ochranu hranic mladého Československa vyrostla hustá síť betonových pevností. Vydejte se podél bývalých zákopů a protitankových příkopů a navštivte Areál čs. opevnění v Darkovičkách.
Okružní cyklovýlet začíná a končí pod kopcem Landekem v areálu hornického muzea.

Zpod Landeku, kde se kromě hornického muzea nachází také kemp a stellplatz pro obytné vozy, jeďte stezkou G směrem na Koblov. Cestou minete soutok Ostravice a Odry, podél které budete pokračovat dál. Na rozcestí v Koblově se dejte vpravo a z Koblovské ulice hned poté sjeďte vlevo, kudy stále vede trasa G na Antošovice. Pomocí v trošku nepřehledném úseku pro vás může být červená turistická značka, která je s cyklostezkou souběžná. Kolem Antošovického jezera dojedete po pěti a půl kilometrech k rozcestníku u lávky. Zde je stezka G ukončena. Vy pokračujte stále rovně stezkou č. 6109. Po necelém kilometru při příjezdu na silnici v Antošovicích odbočte doprava opět na stezku G směr Šilheřovice (zároveň po zelené turistické značce). Od této chvíle už začnete cestou potkávat sruby z linie opevnění. Opět po necelém kilometru dorazíte ke statku Paseky. Tady opusťte cyklostezku a dejte se doleva po zelené turistické značce a po ní pokračujte dva kilometry, kde zatáčí vpravo. Následující úsek může být ale pro kolo nesjízdný. Proto zde dále pokračujte rovně po zpevněném povrchu. Po půl kilometru se na rozcestí dejte doprava po žluté a zelené značce a po pár stech metrech dorazíte na rozcestí Bažantnice. Zde se dejte doleva po naučné stezce Areál opevnění Darkovičky.

V Černém lese, kterým naučná stezka vede, můžete zastavit hned u několika srubů. Veřejnosti přístupný je ale až pěchotní srub Alej (MO-S 19)*, který se nachází přímo v Areálu čs. opevnění, kam od rozcestí Bažantice dojedete po naučné stezce po pěti kilometrech. Tento bunkr patří mezi nejlepší pevnostní muzea v republice a je možné jej navštívit také s průvodcem. Většina interiéru je dobově zrekonstruována a zasazena do roku 1938. V Areálu čs. opevnění pravidelně probíhají také vzdělávací a vzpomínkové akce, jako třeba ukázky obrany pevností ve spolupráci s Armádou ČR. * bunkr je momentálně uzavřen z důvodu opravy, otevření je plánováno na začátek srpna, aktuální informace jsou dostupné na webu Slezského zemského muzea

Po návštěvě areálu se napojte na stezku č. 5 a jeďte ve směru na Hlučín a Ostravu. V Hlučíně si prohlédněte městskou památkovou zónu včetně zbytku městských hradeb nebo navštivte Muzeum Hlučínska a informační centrum, které sídlí v místním zámku. Načerpat síly můžete v pivovarské restauraci Avar v blízkosti Mírového náměstí, nebo u Hlučínského jezera, kam se dostanete, pojedete-li dál po stezce č. 5. V jezeře se dá i koupat. Jedná se o jedno z nejlepších míst ke koupání v regionu. Oblíbeným místem k odpočinku je rovněž posezení U Žáby, které se nachází na trase o pár set metrů dál v Děhylově za železničním přejezdem. U nádraží také stezka č. 5 odbočuje ze silnice a vede podél řeky Opavy a kolem rybníka Štěpán na Ostravu. 

Po šesti kilometrech dorazíte k rozcestníku u mostu přes řeku. Zde odbočte doleva přes most na stezku G. Na dalším rozcestí po půl kilometru pokračujte rovně stezkou Z (pokud jste už unavení a oželíte výhled z rozhledny, pokračujte po cyklotrase G), až dojedete k rozhledně Hošťálkovice. Dřevěná rozhledna je sice nevysoká, výhled na Ostravu, Beskydy a Moravskou bránu je ale působivý i tak. Až se pokocháte, sjeďte ulicí Broskvoňovou (pozor! ulice má špatný povrch) na stezku L a poté odbočte doleva opět na stezku G. Za mostem přes Odru se u rozcestníku dejte doleva směrem na Petřkovice. Po čtyřech kilometrech přijedete k dalšímu mostu přes Odru na Hlučínské ulici. Zde můžete pokračovat stezkou G pod Landek nebo se dejte po stezce O a pokračujte směrem do města.

Délka: 38,3 km

Obtížnost: Trasa je vedená po polních a zpevněných cyklotrasách nebo méně frekventovaných místních komunikacích a nachází se na ní jedno delší stoupání. Opatrnosti dbejte především při projíždění Hlučínem a křižování některých rušnějších ulic a silnic.

Naše tipy:

Parkování: U výchozího místa/cíle okruhu v areálu Landek Park.

Dostupnost veřejnou dopravou: Autobusové linky DPO č. 34, 52, 56, 67, 68, zastávka "Hornické muzeum". Od zastávky pokračujte ulicí Pod Landekem (cyklotrasa G).

Landek Park, autor: Boris Rennervýchozy uhelných slojí na Landeku, autor: Lukáš KaboňKoblovská jezera, autor: Jan Králpěchotní srub Oboraprotitankové překážky u pěchotního srubu OboraAreál Čs. opevnění v Darkovičkáchpěchotní srub Alejpěchotní srub Alejpěchotní srub Orelrybník Štěpán, autor: Lukáš Kaboňřeka Opava,autor: Lukáš Kaboňrozhledna v Hošťálkovicíchvysílč v Hošťálkovicích uvidíte z různých úhlů

Betonová hranice.gpx (0.17 MB)

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO