Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Na kole či pěšky, v Hrabové je hezky

Na kole či pěšky, v Hrabové je hezky

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Za ostravským mořem, do Berlína a ke kostelu, jenž vstal z popela

Okružní trasa, kterou můžete zdolat pěšky i na kole, kopíruje naučnou stezku věnovanou místnímu básníkovi Vilému Závadovi a začíná u podchodu pod ulicí Místeckou u autobusové zastávky Benzina, odkud se nejprve vydejte stezkou mezi stromy vzhůru na vrchol struskové haldy. Na jejím plochém vrcholu vás čekají výhledy na Beskydy s majestátní Lysou Horou i komíny Nové huti. Po zhruba 700 metrech chůze/jízdy už uvidíte vodní plochu, místními přezdívanou Ostravské moře. Velikostí má nádrž k moři sice daleko, ale plní velmi důležitou úlohu - brání zahoření haldy. I když modrá hladina působí v létě až neodolatelně, rozhodně se zde nekoupejte, je to životu nebezpečné!

Po návratu do výchozího místa pokračujte cyklostezkou vedenou ulicí Domovskou. Po levé straně minete kolonii Šídlovec, které se přezdívalo Berlín - bytové domy byly totiž postaveny za II. světové války pro německé zaměstnance Vítkovických železáren. Opatrně překonejte křížení s ulicí Paskovskou a pokračujte dále ulicí Domovskou, která je vedená ve stopě bývalé tramvajové trati. Po dalších 600 metrech dorazíte k dřevěnému kostelu sv. Kateřiny Alexandrijské. Po zničujícím požáru v roce 2002 povstal svatostánek z popela a je opět symbolem Hrabové.

Od kostelíku se vraťte na ulici Domovskou a jděte/jeďte 1,2 km až na její konec, zahněte doleva a vzápětí doprava do ulice K Pilikům. Po zhruba 1 km dorazíte k rozcestí, na němž ulice K Pilíkům (zde spíše polní cesta) a  žlutá turistická značka odbočují vlevo. Vás ale čeká krátká odbočka vpravo (nenechte se odradit špatným povrchem stezky) k nádržím Pilíky. Tři odkalovací nádrže bývalého Dolu Paskov jsou dnes součástí sítě přírodních rezervací Natura 2000 a jsou mimo jiné domovem ohrožené ryby hořavky duhové. Nad hladinou rybníků se tyčí ruiny Dolu Paskov a v pozadí pak i Lysá Hora.

Vraťte se zpět na rozcestí a pokračujte rovně po žluté turistické značce, která vás bude provázet další 3 km až k mostu přes Ostravici u Vratimova. Po cestě ještě minete rozlehlý jezdecký areál a vratimovský jez a úsek Ostravice, který v létě láká ke koupání.
Přejděte/přejeďte most přes Ostravici (a jste ve Slezsku!), odbočte vlevo a 2 km pokračujte frekventovanou cyklostezkou po proudu Ostravice až k další lávce. Vraťte se po ní zpět na Moravu a do Hrabové. Cyklostezka vklíněná mezi haldu a potok Ščučí vás kolem parku Hrabovjanka s mnoha herními prvky dovede až ke kolonii Šídlovec a k výchozímu místu trasy. 

Délka: 12 km

Obtížnost: Nenáročná trasa vhodná pro pěší i cyklisty (kromě výstupu na haldu) vede po cyklostezkách/chodnících a místních komunikacích s dobrým povrchem, jedině odbočka k Pilíkům může je zvláště po dešti hůře sjízdná/schůdná.

Naše tipy:

Parkování:  v ulicích kolonie Šídlovec přímo u výchozího bodu a cíle trasy.

Dostupnost veřejnou dopravou: autobusové linky DPO č. 27, 39, 41, 48, 50 a 55 případně regionální spoje na zastávku Benzina.

výhled na Novou Huť z haldy v Hrabovévýhled na Lysou Horu z Haldy v Hrabové\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\kostel sv. Kateřiny Alexandrijskénádrže Pilíky jsou přírodní památkou Natura 2000nádrže Pilíky jsou přírodní památkou Natura 2000nádrže Pilíky jsou přírodní památkou Natura 2000hrabovský statek je ráj milovníků koníjez na OstraviciOstravicepark Hrabovjanka nabízí odpočinek i řadu herních prvkůpark Hrabovjanka nabízí odpočinek i řadu herních prvků

Okruh Hrabovou.gpx (0.05 MB)

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO