Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Za vagónky do Studénky

Za vagónky do Studénky

zámek ve Studénec - sídlo vagonářského muzea, autor: Bronislav Novosad, archiv DM TO Poodří

Nenáročný cyklookruh Poodřím

Z Polanky do Polanky. I tak by se dala nazvat okružní trasa vedoucí přes Jistebník, Studénku a krajinu CHKO Poodří. Cíle, které se na trase nacházejí, potěší především technicky založené jedince. Okruh vede kolem železničního koridoru. Je tedy velmi jednoduché výlet v případě ubývání sil ukončit dříve a vlakem dojet tam, kam potřebujete.

Okruh začíná v Polance nad Odrou, kde zastavují všechny regionální osobní vlaky. Nejprve jeďte po stezce A směrem do Polanky a po půl kilometru po stezce I ve směru na Klimkovice narazíte na stezku č. 5. Tou pojedete přes Hraničky až na rozcestí u Jistebníku, kde budete pokračovat rovně po trase č. 6190. Pod jistebnickým kostelem se podívejte do Galerijní ulice, která se stala místním fenoménem. Pokračujte na náves, kde si můžete odpočinout v restauraci Na Obci. Z Jistebníku pak stezka vede do Studénky. Cestou vás čekají dvě stoupání. Hned po tom prvním za Jistebníkem budete odměněni výhledem na Moravskou bránu i Beskydy.

Druhé stoupání přijde na řadu mezi Bravanticemi a Studénkou. Zde stezka č. 6190 odbočuje doprava na Velké Albrechtice. Náš okruh ale vede rovně po silnici na Studénku, kam dojedete po zhruba dvoukilometrovém neznačeném úseku. Na značenou cyklotrasu se napojíte pod studéneckým zámkem, ve kterém můžete navštívit vagonářské muzeum. Expozice zahrnuje historii a vývoj železniční dopravy, podnikové muzeum Vagonky Studénka a také funkční modelovou dráhu vytvořenou v měřítku 1:87. Pár desítek metrů od zámku natrefíte na restaurace Dělnický dům, kde se můžete po návštěvě muzea občerstvit.

Okruh dále vede po stezce se sympatickým názvem Radegast Slezsko. Kolem nádraží ve Studénce se dostanete až na hlavní komunikaci vedoucí na Příbor. Po ní pokračujte necelý kilometr do Nové Horky, kde krátký frekventovanější úsek opustíte. V Nové Horce se lze zastavit u místního barokního zámku. Po rozsáhlé rekonstrukci opět vítá návštěvníky. V Nové Horce se stezka Radegast Slezsko napojuje na jednu z páteřních cyklotras označenou číslem 5. Vy se vydejte směrem na Albrechtičky a Petřvaldík. Mezi těmito dvěma vesnicemi se na trase nachází půjčovna motokár. Zároveň na tomto místě probíhají každoročně na podzim populární Dny NATO – největší bezpečnostní přehlídka v Evropě.

Po přestávce na motokárách pokračujte dále po trase směrem na Petřvaldík, Košatku a Jistebník. Hráz mezi rybníky Bezruč a Křivý na cestě z Košatky do Jistebníku patří mezi nejromantičtější místa v celém Poodří. Ještě před železničním přejezdem v Jistebníku odbočte doprava na červenou turistickou značku. Pokud budete žízniví, za přejezdem si můžete odpočinout v restauraci Oáza nebo o pár domů dál U Matěje. Po návratu na červenou značku projedete kolem dalších ze soustavy jistebnických rybníků. Po necelých třech kilometrech se za rybníkem Podhorník opět napojíte na cyklotrasu, tentokrát označenou písmenem R. Po necelém kilometru dojedete na rozcestí, kde se dáte rovně na trasu A. Po ní dojedete až do Polanky, kde si půl kilometru od nádraží můžete dát zaslouženou odměnu v hospůdce U Machů.

Délka trasy: 33 km

Obtížnost: nenáročná trasa vedená po cyklotrasách, cyklostezkách a místních málo frekventovaných komunikacích

Naše tipy:

Galerijní ulice v Jistebníku, autor: Jan Lipina, archiv DM TO PoodřHráz rybníka Bezruč v Jistebníku, autor: Jan Lipina, archiv DM TO Poodřzámek Nová Horka, archiv DM TO Poodří

Za vagonky do Studénky.gpx (0.15 MB)

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO