Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Památky a architektura

Palác Elektra

Památky a architektura

Aneb bývalý Hornický dům. Budova byla postavena v letech 1924-1926 podle projektu Aloise Kubíčka, Františka Koláře a Jana Rubého nákladem Odborového svazu horníků.

Nárožní čtyřposchoďová budova bez průčelí s frontami do tří ulic je pojata jako inovace klasicistní tradice. Průčelí bočního vchodu zdobí čtyři sochy horníků a koksařů od Augustina Handzela. V období první republiky zde fungovala dvoupatrová kavárna a bar s "jazzbandem". Kavárna byla oblíbeným místem, kam po představení chodil Oldřich Nový a Jiří Voskovec s Janem Werichem. Ti zde byli tradičními hosty a automaticky měli otevřený účet.

Po nějakou dobu chod kavárny řídil Josef Čepek, dědeček herce Petra Čepka a ostravského operetního pěvce Karla Čepka. Kavárna s krátkými přestávkami fungovala od 18. 11. 1926 až do 31. 3. 2006, kdy byl její údajně ztrátový provoz ukončen, avšak po několikaleté přestávce byla kavárna obnovena.

Ze strany Umělecké ulice bylo situováno kino Elektra a suterénní bar. V baru "Cristal-Pavilon" vystupovali mnozí naši i zahraniční varietní umělci, např: virtuóz na xylofon a tubafon Jean Walden, pražská subreta M. Gollevská, ilusionista, jasnovidec a mistr magie Kollini, elastická tanečnice Tonitta Billware, černošský tanečník Tommy Tiger s partnerkou; hudební senzací byl též Kaufmanův "jazz". Non stop kino Elektra fungovalo do konce 20. stol., mělo kapacitu 763 míst, nyní se v těchto místech nachází pošta.

Poslední rekonstrukce proběhla v polovině 90. let 20. století. Exteriér byl renovován v duchu dobového klasicistního funkcionalismu, interiér kavárny pak ve stylu art deco.

GALERIE

Palác Elektra

ADRESA

Palác Elektra

Nádražní 305/5
Moravská Ostrava a Přívoz
70200


Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO