Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Památky a architektura

Halda Ema

Památky a architektura

Stát v podvečer na vrcholku uměle vytvořeného kopce halda Ema a pozorovat unikátní výhled na úzké centrum Ostravy, industriální panorama Vítkovic, to vše zarámované obrysy beskydských vrcholků, za něž zapadá slunce, je jedním z nejunikátnějších zážitků vůbec. Kolem se vznáší magický bílý dým vyvěrající z děr v udusané hlíně. Čím to? Uvnitř kopce totiž ještě stále hoří důlní hlušina.

Doutnající halda Ema, občas trošku posměšně přezdívaná ostravský Vesuv, je perfektním místem, odkud se můžete rozhlédnout po Ostravě a poznat specifický malý ekosystém. Teplo vyvěrající z hořící hlušiny způsobuje, že na haldě Ema najdete unikátní subtropické mikroklima plné teplomilné flóry.

Až budete na vrcholku, uvědomte si, že celý tenhle kopec vznikl díky milionům tun odpadu z okolních dolů. Ke vznícení nitra došlo v šedesátých letech a hoří dodnes, což způsobuje nebývalé teplo – na Emě tak nikdy neleží sníh, celoročně zde roste tráva a narazíte tady na flóru téměř netypickou.

Co je to vlastně halda?

Při těžbě uhlí se na povrch země zároveň s uhlím vyvážela nepotřebná hlušina, kterou po vytřízení pracovníci sváželi na hromady, čímž vznikaly umělé kopce neboli haldy. Tu ostravskou, Emu, tvoří cca 28 milionů tun vytěženého materiálu. Nachází se na území Slezské Ostravy na pravém břehu Ostravice, je památkově chráněná a v současnosti dosahuje výšky 314 metrů, tedy prozatím.

Opravdu doutná?

Ano. Halda je termicky aktivní, což znamená, že materiál, ze kterého je vytvořena, pod povrchem stále ještě hoří. Proto už Ema přišla kvůli prohořívání o nějakých 8 metrů své výšky a nadále se bude zmenšovat. Teploty uvnitř dosahují až 1500 °C, díky nimž dochází k tvorbě vzácných nerostů – porcelanitů a jaspisů. Na povrchu můžete cestou spatřit vyvěrající obláčky plynů, metanu a oxidu siřičitého, provázené typickým zápachem.

S čím návštěvu spojit?

Na vrchol vede žlutá turistická trasa buď ze Slezskoostravského hradu, nebo od Mostu Miloše Sýkory, kterou lemuje naučná stezka s 12 panely o historii hornictví ve městě, ideální je projít celý okruh a vrátit se zpět do centra města. Další možností je spojit výstup s návštěvou ZOO Ostrava, odkud je to po zelené trase poměrně krátký, ale zato prudký výstup.

Pro koho je návštěva vhodná?

Pro malé i velké dobrodruhy každého věku. S kočárkem se ale na vrchol nedostanete. Vyrážíte-li tedy s malými dětmi, vezměte raději nosítko. Počítejte také s tím, že nejde o úplně snadný výstup, tudíž máte-li nějaké fyzické omezení, dobře výpravu zvažte.

Pár zajímavostí na závěr:

  • Z vrcholu Emy můžete vidět nejen Beskydy a Jeseníky, ale za dobrých podmínek dohlédnete až do Polska.
  • Halda Ema vznikla při uhelné těžní jámě, kterou hrabě Wilczek založil roku 1861. Pojmenoval ji po své manželce, hraběnce Emmě. Těžba byla ukončena v roce 1933. Celý areál stál až do 60. let 20. století, kdy byl zdemolován.

GALERIE

Halda EmaAutor: Štefan ŠpicAutor: Jan KrálHalda EmaAutor: Jan Král

ADRESA

Halda Ema


Slezská Ostrava


Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO