Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Památky a architektura

Městská památková zóna Vítkovice

Památky a architektura

Zalíbila se vám Dolní oblast Vítkovic? Pokud ano a chcete se do historie tohoto místa ponořit hlouběji, zkuste si vyhradit více času a projít si celou památkovou zónu Ostrava-Vítkovice.

Historické jádro městské části Vítkovice si nese označení městská památková zóna od roku 2003 a procházka po něm je rok od roku lákavějším zážitkem. Začít můžete v areálu Dolní oblasti Vítkovic u vysokých pecí a unikátní multifunkční haly GONG, pak se vydejte podchodem pod ulicí Místecká a dostanete se do čtvrti, která tehdejším zaměstnancům sloužila jako zázemí.

Unikátní a moderní čtvrť, jež předběhla dobu

O tento ojedinělý koncept výstavby Nových Vítkovic se zasloužil tehdejší ředitel Vítkovického horního a hutního těžířstva Paul Kupelwieser. K tvorbě byli přizváni tehdejší domácí i vídeňští špičkoví architekti.

Kam pokračovat?

Dále zde můžete vidět funkcionalistickou budovu ředitelství, empírový zámek, který si v roce 1848 nechal vystavět Salomon Rothschild,  tehdejší majitel vítkovických železáren.

Postupně uvidíte všechny důležité stavby: cihlovou budovu Vítkovické radnice, závodní nemocnici, hotel, tržnici či závodní jesle a mateřské školy. Výškovou dominantou centra Vítkovic se stala v roce 1880 zvonice, původně vodárenská věž se dvěma vodojemy o obsahu 50 m3, ke které byla v následujících letech přistavěna chrámová loď kostela sv. Pavla. Charakteristickým znakem všech staveb je neomítané cihlové zdivo.

Nejvyhledávanější je Štítová dělnická kolonie tvořena 32 krásnými cihlovými řadovými domy.

S čím návštěvu spojit?

Zbyde-li vám ještě nějaký ten čas, projděte se nedalekým parkem Sad Jožky Jabůrkové a zastavte se na kávu a nějakou dobrotu v oblíbené kavárně a bistru Ollies.

Pro koho je návštěva vhodná?

Pro milovníky dlouhých procházek se zajímavým cílem.

Pár zajímavostí na závěr:

  • Kdysi se jednalo o malou vesničku poblíž Moravské Ostravy, později se Vítkovice staly jednou z top průmyslových lokalit bývalého Rakouska-Uherska.
  • Ještě před pár lety se jednalo o industriální čtvrť Ostravy, dnes jde spíše o evropsky unikátní kulturní centrum.

GALERIE

Štítová kolonie, autor: Adam ŠodekKostel sv. Pavla, autor: Adam Šodekul. Lidická a kostel sv. Pavla, autor: Roman PolášekKostel sv. Pavla, autor: Adam ŠodekŠtítová kolonie

ADRESA

Městská památková zóna Vítkovice

Mírové náměstí
Ostrava - Vítkovice
70300


Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO