Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Heřmanický rybník. Ptačí ráj i rybářské budky

Heřmanický rybník. Ptačí ráj i rybářské budky

Heřmanický rybník. Ptačí ráj i rybářské budky

Heřmanický rybník nedaleko někdejšího Dolu Rudý říjen v ostravských Heřmanicích patří k jedné z velmi nevšedních lokalit města.

Ochránci přírody rybník označují za jeden z největších ptačích rájů České republiky, ve kterém hnízdí okolo 260 druhů ptáků. I proto byl rybník v roce 2012 vyhlášen přírodní památkou.

Dalším unikátem jsou stanoviště místních rybářů. Rybářské ubikace, kterých je na sedm desítek, připomínají obrázky odněkud z východní Asie. K posedům stojícím ve vodě na kůlech se rybáři dostávají ze břehů díky specifickým sklápěcím lávkám, které rybářské majetky chrání před nezvanými hosty.

Okolí rybníku tvoří z jedné zčásti bohatá přírodní scenérie, z části druhé ohraničuje rybník ohromná a stále prohořívající heřmanická halda. Ta svojí prašností ztěžuje život lidem v širokém okolí, zejména ve Slezské Ostravě. V polovině roku 2016 zde začala vyrůstat speciální separační linka, s jejíž pomocí má halda do deseti let zmizet. Páchnoucí a kouřící horu důlního odpadu s okolní měsíční krajinou nahradí v budoucnu lesopark.

Kolem Heřmanického rybníku postavili ochránci přírody v roce 2012 naučnou stezku dlouhou zhruba tři kilometry. Rybník se dá obejít celý, avšak určitě je vhodné nazout vhodnou turistickou obuv. Objet se dá rybník také na kole, suché počasí je pro takový výlet výrazně lepší. Na turisty putující kolem rybníku čeká kromě naučných tabulí také ptačí pozorovatelna, svoji základnu tu mají heřmaničtí myslivci.

V rybníku žije vzácný čolek velký, který patří mezi silně ohrožené druhy. Rybník je pravidelně zarybňován, ovšem samotní rybáři se v přístupu k uloveným rybám liší. Zatímco jedni ubezpečují, že jejich rybolov je čistě sportovní a ryby z blízkosti heřmanické haldy by nikdy nejedli, druzí tvrdí pravý opak a své úlovky pojídají s velkou chutí. Podle rozborů v laboratořích lze ryby z Heřmanického rybníku konzumovat bez obav.

I když jde z hlediska ochránců přírody o evropsky významnou lokalitu, nepatří Heřmanický rybník nijak k hojně navštěvovaným oblastem a i pro některé rodilé Ostravany je existence  soustavy hned pěti velkých rybníků mezi Ostravou-Heřmanicemi, Bohumínem a Rychvaldem překvapením.

Cesta k rybníku není úplně snadná. Kdo si chce rybník se všemi jeho nezvyklostmi prohlédnout, musí v Ostravě-Heřmanicích z ulice Orlovské zahnout pod viadukt mezi ulicemi Vrbickou a Kubínovou. Na všechny příchozí čeká velice zvláštní část světa.

Heřmanický rybník. Ptačí ráj i rybářské budkyHeřmanický rybník. Ptačí ráj i rybářské budkyHeřmanický rybník. Ptačí ráj i rybářské budkyHeřmanický rybník. Ptačí ráj i rybářské budkyHeřmanický rybník. Ptačí ráj i rybářské budkyHeřmanický rybník. Ptačí ráj i rybářské budkyHeřmanický rybník. Ptačí ráj i rybářské budkyHeřmanický rybník. Ptačí ráj i rybářské budkyHeřmanický rybník. Ptačí ráj i rybářské budkyHeřmanický rybník. Ptačí ráj i rybářské budky

Publikováno: 8.9.2016

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO