Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Muzea a atrakce

Železniční muzeum moravskoslezské, o. p. s.

Muzea a atrakce

Na nádraží Ostrava-Střed přicházejí nejenom cestující, ale i milovníci historie železnice. Výpravní budova z 19. století je totiž také sídlem regionálního železničního muzea. Za nenápadnými vstupními dveřmi se ukrývá spousta exponátů napříč různými profesemi spojenými s železniční dopravou.

Muzeum se zaměřuje na zdokumentování železniční dopravy na Ostravsku od příjezdu prvního vlaku do Ostravy a Bohumína dne 1. května 1847 až do současnosti. K vidění jsou zde historické uniformy železničářů, prvorepubliková dopravní kancelář, dokumenty z dob Rakousko-Uherska a přístroje a zařízení používané železničními zaměstnanci v minulosti.

Uhelné dráhy jako ostravský fenomén

Na Ostravsku hrají významnou roli tzv. uhelné dráhy. Vždyť k nálezu černého uhlí na území Slezské Ostravy došlo už roku 1763. S rozvojem těžby uhlí byl spojen i vznik železniční sítě na Ostravsku. Uhlí se začalo dopravovat po kolejích nejen do celé tehdejší monarchie, ale také místními vlečkami mezi šachtami, hutěmi a průmyslovými podniky.

Strojvedoucím na zkoušku

Díky trenažéru si mohou nejen děti zahrát na strojvedoucího a vyzkoušet si řízení vlaku na některé trati Moravskoslezského kraje. Návštěvníci si také můžou zazvonit na signalizační zvon, který kdysi oznamoval příjezd vlaků.

Pro koho je návštěva vhodná?

Muzeum je určeno zájemcům ze všech věkových kategorií a výstavu ocení převážně fanoušci vlaků a historie. Děti ale také nepřijdou zkrátka a potěší je modely vláčků a modelová železnice, která má tři samostatné okruhy.

S čím návštěvu spojit?

Nádraží Ostrava střed leží v centru města. Podél Jantarové stezky můžete od muzea dojít za pár minut do Dolní oblasti Vítkovic. Nebo se vydat na druhou stranu a přes nákupní centrum Forum Nová Karolina dojít na hlavní Masarykovo náměstí a navštívit další památky v této lokalitě.

Pár zajímavostí závěrem:

  • Naproti výpravní budově mohou lidé vidět (pouze pohledem přes koleje) rekonstruované unikátní stavědlo č. 2. z roku 1905. Jde o jedinečnou stavební památku z doby budování Severní dráhy císaře Ferdinanda.
  • Ve venkovní expozici si návštěvníci mohou prohlédnout parní lokomotivu z roku 1883 (Kafemlejnek) postavenou na 100 let starých kolejích.
  • Slezský železniční spolek příležitostně pořádá jízdy báňskými spěšnými vlaky, které vás povozí po Ostravsko- Karvinském černouhelném revíru.

GALERIE

Železniční muzeum moravskoslezské, o. p. s.

ADRESA

Železniční muzeum moravskoslezské, o. p. s.

Frýdlantská 499/5
Moravská Ostrava
70200


Tel.: +420 972 765 600


Mobil: +420 608 594 844
www.zmms.cz 


 

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO