Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Muzea a atrakce

Hasičské muzeum města Ostravy

Muzea a atrakce

Máte na hlavním nádraží v Ostravě-Přívoze dostatek času, než vám pojede vlak a nevíte co s ním? Co takhle zajít na návštěvu do nedalekého Hasičského muzea? V historické budově někdejšího německého sboru dobrovolných hasičů uvidíte například historické stříkačky, auta nebo uniformy.

Co v muzeu uvidíte?

Samotnou expozici Hasičského muzea tvoří sedm částí, které vytváří nejen náhled do historie hasičství, ale také ukázky současné techniky, technického vybavení, modelových situací, spolupráce integrovaného záchranného systému a ukázky záchranných prací ve výšce a nad volnou hloubkou. Ve vzájemném spojení vytváří tyto expozice obraz širokého spektra oblastí, které s hasiči souvisí.

Jedinečná expozice

V muzeu se nachází jedinečná expozice pracoviště Integrovaného bezpečnostního centra, která simuluje spolupráci integrovaného záchranného systému při řešení vzniklých událostí.

Další část expozice tvoří ukázka záchrany osob při dopravní nehodě, a to včetně předvedení aktuálně používané techniky. Současně ukazuje spolupráci Integrovaného záchranného systému při tomto zásahu. Následuje ukázka záchranných prací hasičů-lezců ve výšce a nad volnou hloubkou. Ukázka je rozdělena do tří sekcí, které charakterizují některé z obvyklých činností hasičů-lezců (vytažení osoby ze studny, výstup na strom, lanové přemostění-tyrolský traverz).

V muzeu také najdeme kinosál s velkoplošnou projekcí, kde se promítají filmy natočené při reálných zásazích hasičů.

Poslední část expozice tvoří přehled vzniku a vývoje hasičské techniky, především hasičských stříkaček. Vývoj je dokumentován expozicí od hasičských kbelíků přes ruční a koněspřežné, až po motorové stříkačky. V této části si návštěvník může s pomocí této techniky prakticky vyzkoušet, jak probíhala likvidace požáru v 19. století.

Co byste měli vědět?

Prohlídky jsou doprovázeny výkladem průvodce. Návštěvu skupin větších než 10 osob je nutné objednat. Muzeum je bezbariérové.

S čím návštěvu spojit?

Návštěvu Hasičského muzea můžete spojit s procházkou kolem novobarokní budovy Archivu města Ostravy ke kostelu Neposkvrněného početí Panny Marie na Náměstí Svatopluka Čecha. Můžete ale dojít až do nedalekých Komenských sadů a užít si procházku kolem řeky Ostravice.

Pro koho je návštěva vhodná?

Expozice je určená pro laickou i odbornou veřejnost. Na své si přijdou všichni milovníci hasičské tematiky, jak malí, tak i dospělí.

Zajímavost závěrem

  • V jedné části muzea si může návštěvník prakticky vyzkoušet jak probíhala likvidace požáru v 19. století.

GALERIE

Hasičské muzeum města OstravyHasičské muzeum města OstravyHasičské muzeum města OstravyHasičské muzeum města Ostravy

ADRESA

Hasičské muzeum města Ostravy

Zákrejsova 53/3
Moravská Ostrava a Přívoz
70200


Tel.: +420 596 136 841

muzeum.hzsmsk.cz/ 


 

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO