Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

O Ostravě

 • Ve zkratce
 • Historie
 • Zajímavosti
 • Osobnosti
 • Partnerská města
 • Metropole Moravskoslezského kraje je rozlohou a svým celkovým počtem obyvatel třetím největším městem České republiky. Má strategickou polohu - nachází se 10 kilometrů jižně od státní hranice s Polskem a 50 kilometrů západně od hranice se Slovenskem. Od hlavního města Prahy je vzdálena 360 km, 170 km od Brna, 90 km od polských Katovic, 310 km od Vídně. Městem protékají řeky Odra, Ostravice, Opava a Lučina.

  Základní údaje

  Rozloha: 214 km²
  Počet městských obvodů: 23
  Počet obyvatel: cca 290 000
  Hustota osídlení: 1500 obyv./km²

  Ostrava je klíčovým komunikačním a dopravním uzlem severní Moravy a Slezska. Městem prochází dálnice D1 a páteřní železniční tratě. Městskou hromadnou dopravu zajišťuje hustá síť autobusových, trolejbusových a tramvajových linek. Mezinárodní letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově, od centra Ostravy vzdálené 25 km, s městem spojuje vlak. Více o dopravě...

  Město leží v údolí mezi Beskydy a Jeseníky, v tzv. Moravské bráně. Značnou část jeho území pokrývají lesy, parky a další zeleň. Je zde přes sto třicet významných krajinných prvků, tři přírodní rezervace a čtyři přírodní památky. Patří k nim dvě části Chráněné krajinné oblasti Poodří přímo na území města - Polanecký les a Polanecká niva. Atraktivními rezervacemi jsou také Rezavka a Turkov s lužními lesy, okolí rybníku Štěpán nebo národní přírodní památka Landek s výchozy uhelných slojí na povrch. K přírodním raritám také patří bludné balvany ze švédské žuly z dob zalednění. Největší z nich se nachází přímo uprostřed Nové huti v Ostravě Kunčicích. Unikátem je zalesněná halda Ema s vrcholem ve výšce 315 m nad mořem. Přibližně 150 let starý odval uvnitř hoří, teplota hluboko v nitru dosahuje až 1 500 °C.

  Ostrava je také důležitým ekonomickým centrem. Během posledních deseti let zde vzniklo mnoho nových pracovních míst v dosud nepříliš tradičních odvětvích, jakými jsou např. automobilový průmysl, IT technologie nebo outsourcingové služby. Na ostravských univerzitách a vysokých školách studuje přes 30 tisíc studentů. Vysoká škola báňská je podle žebříčků nejlepší univerzitou ve Střední Evropě a také Ostravská univerzita poskytuje vzdělání v celé řadě zajímavých oborů.

  Ostrava nabízí celou řadu kulturního a společenského vyžití. Místní divadla patří k nejlepším scénám v zemi, Galerie výtvarných umění Ostrava a galerie Plato jsou respektovanými institucemi s vytříbenou dramaturgií výstav a hudební kluby hostí známé i začínající hudebníky a kapely různých žánrů. Přičteme-li k tomu celou řadu festivalů, prestižních sportovních událostí i turistických atrakcí je jasné, že v Ostravě nuda nehrozí.

  Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

  Pobočka Elektra

  Infocentrum Elektra

  Jurečkova 1935/12

  702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

  Pobočka Věž

  Infocentrum Věž

  Prokešovo náměstí 1803/8

  Moravská Ostrava a Přívoz

  Pobočka Přívoz

  Infocentrum Přívoz

  Nádražní 164/215

  702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

  Pobočka Svinov

  Infocentrum Svinov

  Peterkova 1152/14

  721 00 Ostrava Svinov

  Pobočka Jih

  INFO JIH!!!

  Horní 1664/63a

  70030 Ostrava - Jih

  Tourist Information Offices OSTRAVAINFO