V letech 1245–1281 biskup olomoucký. Jako pravá ruka Přemysla Otakara II. se významně podílel na kolonizaci Moravy, během které byla založena také Ostrava. Ta byla poprvé zmíněna v jeho závěti z 29. listopadu 1267.
Nejmladší syn císaře Leopolda II. byl v roce 1819 jmenován arcibiskupem olomouckým a posléze kardinálem. V roce 1828 založil nedaleko Ostravy Rudolfovu huť – nynější Vítkovické železárny.
Rakouský průmyslník, syn vídeňského malíře Leopolda Kupel, se v roce 1876 stal ředitelem upadajících Vítkovických železáren. Během 15 let se mu podařilo nejen postavit podnik zpět na nohy ale i vybudovat moderní město – Nové Vítkovice.
Rodák ze slezskoostravského Hranečníku byl významným prvorepublikovým novinářem, diplomatem, ministrem vlády a také dědečkem Václava Havla.
Populární divadelní a filmový herec, dlouholetý člen souboru Divadla na Vinohradech, se narodil a vyrůstal v ostravském Hrušově.
V Ostravě narozená režisérka, jedna z nejvýraznějších tváří tzv. české nové vlny a pedagožka na FAMU byla autorkou mnoha klíčových filmů. Za všechny jmenujme například Perličky na dně, Hru o jablko, Kalamitu nebo oblíbenou komedii Dědictví....
V Ostravě narozený spisovatel byl jednim z nemnoha zdejších disidentů a signatářů Charty 77, za což byl komunistickými úřady až do své předčasné smrti pronásledován. O tom, jak jeho pomátku uctil krátce po svém zvolení Václav Havel se dočtete zde.
Rodák z Hrabové vešel do povědomí nejen jako autor poměrně pesimistických básní, ale i jako překladatel z mnoha jazyků.
Český hudební skladatel, dramatik a klavírista se narodil v Porubě, odkud musel s rodinou odejít po záboru Sudet. Ve svých dílech často citoval motivy slezské lidové hudby. Byl strýcem bratrů Ebenových.
Jeden z nejlepších českých operních pěvců se nejprve ve svém rodišti – Vítkovicích – vyučil kotlářem. Ze železáren byl ale během světové hospodářské krize propuštěn, a tak začal studovat zpěv. Od roku 1941 až do své smrti působil v operním souboru pražského Národního divadla.
Spisovatel a fejetonista narozený ve Slezské Ostravě se začátkem 40. let proslavil humoristickým románem Saturnin, který v roce 2009 vyhrál anketu České televize „Kniha mého srdce“.
Byl synem radvanického pivovarníka Emanuela Neumanna. Vystudoval architekturu ve Vídni a Berlíně. Po svém návratu do Ostravy založil vlastní stavební firmu, která ve městě zrealizovala několik desítek veřejných nebo soukromých budov.
Známý režisér se narodil do významné ostravské židovské rodiny. Díky siru Nicholasi Wintonovi unikl osudu svých rodičů, kteří zahynuli v Osvětimi, když mu těsně před II. světovou válkou bylo umožněno emigrovat do Británie. Tam se v 50. letech začal věnovat režii. Proslavily jej hlavně filmy, které natočil v Hollywoodu – Francouzova milenka s Maryl Streep a Jeremy Ironsem v hlavních rolích nebo Psí vojáci s Nickem Noltem.
Ostravský gymnasta získal na Olympijských hrách v Londýně 1948 bronzovou medaili za přeskok. Účastnil se také Olympiády v Helsinkách v roce 1952.
Ostravský rodák odjel v roce 1926 do Palestiny. Po vzniku státu Izrael se začal věnovat politice, v 60. letech byl zvolen jako poslanec do Knesetu a v 70. letech byl jmenován ministrem ve vládě Goldy Meirové.
Narodil se v Černotíně u Hranic v rodině ševce. Sám se kvůli tíživé finanční situaci vyučil obuvníkem a v roce 1894 odešel do Moravské Ostravy, kde začal působit jako novinář a politik. V roce 1907 se stal za sociální demokraty poslancem Říšského sněmu ve Vídni. Po vzniku Československa byl nejprve jmenován komisařem a později zvolen starostou Ostravy. Během svého působení na tomto postu vytvořil tzv. Velkou Ostravu a nechal postavit mnoho veřejných budov včetně Nové radnice (1930), před níž se nachází náměstí, které nese jeho jméno.
Fotbalový trenér narozený v Dolním Benešově přivedl na přelomu 70. a 80. let ostravský Baník ke dvou ligovým pohárům i dalším historickým úspěchům. Jeho bratr Alois Hadamczik působí jako hokejový trenér.
Světově uznávaný skladatel klasické hudby narozený na Hukvaldech a zemřel v Ostravě. Ve své tvorbě čerpal ze slovácké a lašské lidové hudby. Jeho opery Věc makropulos nebo Její pastorkyňa stále sklízí úspěchy na předních operních scénách.
O Vánocích roku 2004 umístil neznámý bloger s pseudonymem Ostravak Ostravski na své webové stránky www.denik.ostravaka.cz svůj první text. Během následujících měsíců popularita neznámého pisatele neuvěřitelně stoupla. Čtenáři navštěvovali web po tisících a literární útvary, které sám neznámý bloger označuje jako dřysty, zlidověly. Když začaly v roce 2005 jeho fejetony vycházet knižně, porážel v prodejích Ostravak Ostravski i Michala Viewegha. Hlavním hrdinovu blogerových deníků je muž středních let z Ostravy, který žije někde na panelovém sídlišti a je majitelem obstarožní Felicie. Svou identitu bloger stále úspěšně tají. Na motivy jeho minipříběhů, už vzniklo veleúspěšné představení v Divadle loutek Ostrava, v roce 2016 se filmaři pustili do natáčení filmu o Ostravakovi Ostravskem. Ten si, neboť jde s dobou, kvůli natáčení pořídil i facebookový profil. „Zrobil sem se taku tu stranku na gzychtobichli,“ oznámil fanouškům na webu svým typickým jazykem.
Jurečkova 1935/12
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Prokešovo náměstí 1803/8
Moravská Ostrava a Přívoz
Nádražní 164/215
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Peterkova 1152/14
721 00 Ostrava Svinov
Horní 1664/63a
70030 Ostrava - Jih