Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Výstava malíře Václava Rodka v Domě umění zatím pouze on-line

Publikováno: 6.3.2021

Galerie výtvarného umění v Ostravě se v měsíci březnu veřejnosti nejspíš neotevře, přesto realizuje výstavu ostravského malíře Václava Rodka nazvanou Metakódy.

Jedná se o první projekt nového cyklu výstav, který v rámci výročí 95 let Domu umění, GVUO představuje tvorbu ostravských umělců. Cyklus dostal název Ostrava sobě. Výstava Václava Rodka bude zahájena on-line vernisáží v úterý 9. března a potrvá minimálně do 18. dubna. Zda bude možné si výstavu prohlédnout i naživo v tuto chvíli není jisté.

„V souvislosti s aktuální situací otevřených – zavřených galerií jsme se rozhodli linii výstav ostravských umělců zintenzivnit a rozšířit ji na celoroční program,“ uvádí Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění Ostrava. Jůza dodává, že cyklus výstav Ostrava sobě vznikl ve spolupráci s Fakultou umění Ostravské univerzity a pokračovat bude na podzim výstavou konceptuálního fotografa Michala Kalhouse.

20 velkoformátových pláten

Výstava Metakódy představuje bezmála dvacet převážně velkoformátových pláten ostravského malíře Václava Rodka od roku 2008 až do současnosti. Koncipovaná je jako průřez umělcovou tvorbou a pokouší se ukázat široké spektrum jeho malířského uvažování. Většina děl pochází z umělcova ateliéru, několik bylo zapůjčeno ze soukromých sbírek.

„Malba je mu doslova filozofickou prací. Témata, s nimiž pracuje, tedy mytologie, či filozofická paradigmata, nejen studuje, ale rozličně je kóduje a reinterpretuje,“ říká o autorovi Jaroslav Michna, kurátor výstavy.

On-line zahájení výstavy se uskuteční v úterý 9. března v 18 hodin na sociálních sítích GVUO. Sledující se mohou těšit na úvodní slovo Jiřího Jůzy, ředitele GVUO, kurátora Jaroslava Michny a malíře Václava Rodka.

Zároveň bude představena také výstava dvanácti kreseb Václava Brožíka v Kabinetu grafiky, GVUO, kterou připravila kurátorka Gabriela Pelikánová.

Doprovodné aktivity

Výstavu doprovodí virtuální prohlídka, kterou si od konce března bude možné prohlédnout na webových stránkách GVUO, a publikace, jež představí nejen vystavované malby, ale také další plátna Václava Rodka, která již nebylo možné z prostorového důvodu prezentovat v Domě umění.

GVUO plánuje také on-line komentované prohlídky s kurátorem Jaroslavem Michnou v úterý 30. března v 17 hodin a s malířem Václavem Rodkem ve čtvrtek 15. dubna v 17 hodin. Obě komentované prohlídky budou živě přenášeny na Facebooku a YouTube GVUO.


O Václavu Rodkovi

Václav Rodek (1976) žije a pracuje v Lískovci u Frýdku-Místku a Ostravě. Vystudoval Fakultu umění Ostravské university a Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě. Od roku 2008 je asistentem v ateliéru malby Daniela Balabána. Od roku 2001 vystavuje na samostatných i skupinových výstavách.

O Ostravě sobě
Ostrava sobě je cyklus výstav, který navazuje na dlouhodobou výstavní strategii GVUO představující autory, jež mají k Ostravě úzkou vazbu (Hana Puchová, Daniel Balabán, František Kowolowski, Zbyněk Janáček, Petr Lysáček a další). V letošním roce budou představeni Václav Rodek, Michal Kalhous, Marek Sibinský a Eliška Čabalová.

Výstava malíře Václava Rodka v Domě umění zatím pouze on-lineVýstava malíře Václava Rodka v Domě umění zatím pouze on-lineVýstava malíře Václava Rodka v Domě umění zatím pouze on-lineVýstava malíře Václava Rodka v Domě umění zatím pouze on-lineVýstava malíře Václava Rodka v Domě umění zatím pouze on-line


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO