Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Dvě unikátní a neprodejná CD Národního divadla moravskoslezského

Publikováno: 4.3.2021

Národní divadlo moravskoslezské má k dispozici nové prezentační předměty. Jsou jimi dvě CD oper, které byly v nedávné době k vidění v Divadle Antonína Dvořáka. V roce 2015 nahrál Český rozhlas Ostrava v Divadle Antonína Dvořáka záznam opery Tři přání aneb Vrtkavosti života Bohuslava Martinů a v roce 2019 to byl Osud Leoše Janáčka.

„CD jsou spíše sběratelskou edicí a poslouží například jako prezentační předměty NDM – divadlo je nebude prodávat,“ upozorňuje mluvčí divadla Šárka Swiderová. Obě díla byla uvedena v rámci dramaturgické řady NDM Operní hity 20. století a obě mají společné to, že jejich světové premiéry se odehrály v Brně až po smrti autorů, a i dnes patří k málo uváděným opusům obou skladatelů.

Tři přání aneb Vrtkavosti života

Dílo Bohuslava Martinů Tři přání aneb Vrtkavosti života (1929) mělo v NDM premiéru v říjnu 2015. Opera vznikla na libreto G. Ribemonta-Dessaignese a její světová premiéra byla až mnoho let po autorově smrti v Brně (1971). Uvedení v NDM bylo před pěti lety teprve třetím nastudováním v ČR. Režie Jiří Nekvasil, hudební nastudování Jakub Klecker – ten také na nahrávce řídí orchestr opery NDM. Pohádkový příběh vypráví o víle, která plní tři přání stárnoucím manželům, divák ale sleduje vyprávění formou natáčení filmu.

Osud

Čtvrtá opera Leoše Janáčka Osud (1907) měla v Ostravě premiéru v říjnu 2018. Dílo v režii Jiřího Nekvasila a hudebním nastudování Jakuba Kleckera se dočkalo několika ocenění: na pražském Festivalu hudebního divadla OPERA 2020 se stalo favoritem diváků a cenu poroty (zvanou Libuška) tam získal představitel skladatele Živného Martin Šrejma. V září 2019 pořídila záznam opery Česká televize, odvysílala jej na stanici ČT art v květnu 2020 a je stále dostupný na i-vysílání.
Janáček do díla zakomponoval dvě své osudové události: Přišel o jedinou dceru a krátce nato potkal v Luhačovicích další ze svých múz. Opera se odehrává právě v tomto lázeňském městě, závěr pak po letech na konzervatoři. Vypráví tragický příběh lásky skladatele Živného k Míle Válkové.

„NDM se nastudováním Osudu stalo po Národním divadle Brno teprve druhým divadlem na světě, které tak postupně uvedlo na scénu všechny opery skladatele,“ připomíná režisér a ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Již čtyři CD

NDM vydalo takto již čtyři CD s operami, které dříve uvedlo. Jako první v této edici vyšla nahrávka opery Armida Antonína Dvořáka (nahrávka i premiéra 2012, CD vydáno 2015) a poté záznam opery Leoše Janáčka Věc Makropulos s Evou Urbanovou v hlavní roli (nahrávka vznikla v roce 2012, vydáno 2018). Všechna CD jsou nekomerční, neprodejná.

Dvě unikátní a neprodejná CD Národního divadla moravskoslezskéhoDvě unikátní a neprodejná CD Národního divadla moravskoslezskéhoDvě unikátní a neprodejná CD Národního divadla moravskoslezskéhoDvě unikátní a neprodejná CD Národního divadla moravskoslezskéhoDvě unikátní a neprodejná CD Národního divadla moravskoslezskéhoDvě unikátní a neprodejná CD Národního divadla moravskoslezskéhoDvě unikátní a neprodejná CD Národního divadla moravskoslezského


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO