Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Ten druhý, světová premiéra v Aréně

Publikováno: 22.2.2021

Po dobu uzavření divadel Komorní scéna Aréna nabízí svým divákům divadelní program, který mohou sledovat v bezpečné vzdálenosti od svých obrazovek. Krom záznamů starších inscenací, které jsou dočasně k dispozici na webových stránkách divadla, připravuje Aréna každý měsíc živě streamované inscenované čtení.

Jeroným Pražský a Gianfrancesco Poggio Bracciolini

V pátek 26. února uvede ve světové premiéře uvede sarkastický dialog o pravdě, životě a smrti, v němž je žár inkvizičních procesů konfrontován se sluncem italské renesance. Na výroční hostině se setkávají Jeroným Pražský a filozof Gianfrancesco Poggio Bracciolini, aby v poklidu nebeské věčnosti podebatovali o smyslu svých životních cest. 

Přestože zastávají zcela odlišné přístupy k životu a ke světu, dvě věci je spojují: vzájemná úcta, kterou k sobě chovají, a smutná skutečnost, že ač byli oba ve své době velmi známými filozofy, dnes už je téměř nikdo nezná. Hra dostala název Ten druhý. Jeroným Pražský, velký přítel Jana Husa, byl na tom samém místě v Kostnici upálen v roce 1416, prakticky rok po Husově smrti.

Hra o Češích, tedy o nás

„Ačkoli text čerpá z autentických středověkých svědectví a dobových pramenů, nejedná se o rekonstrukci Jeronýmova příběhu. Je to především sarkastické zamyšlení nad dějinami a úlohou jedince v nich, nad jejich smyslem, nad tím, jak jsou budoucími generacemi reflektovány, a co všechno se při takovéto reflexi ztrácí a přidává. Svým způsobem je to tedy hra současná,“ přibližuje svou dosud neuvedenou hru dramaturg Komorní scény Aréna Tomáš Vůjtek.

V titulní roli českého reformátora a mistra čtyř univerzit se představí Vojtěch Lipina, jeho spolustolovníka, florentského tajemníka papežů, ztvární Marek Cisovský.

„Ten druhý je hra o ceně přátelství a o smyslu oběti. Hra o našich dějinách, které předurčily i naši budoucnost. Hra o Češích. O nás,“ shrnuje připravovanou premiéru autor, který je v tomto případě zároveň i režisérem.

Živý stream

Živý stream můžete sledovat prostřednictvím facebookové události v pátek 26. února od 18.30 hodin. Záznam streamu pak bude možné zhlédnout jak přímo na facebooku Komorní scény Aréna, tak na jejím YouTube kanále a samozřejmě i na webových stránkách www.divadloarena.cz

Ten druhý, světová premiéra v AréněTen druhý, světová premiéra v AréněTen druhý, světová premiéra v Aréně


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO