Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Moravskoslezská vědecká knihovna slaví 70 let

Publikováno: 9.2.2021

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě slaví v měsíci únoru sedmdesáté výročí od založení.  Na jeho počest připravuje v průběhu celého roku akce pro veřejnost i knihovníky a bonusy pro své čtenáře. Vzniklo také propagační video a chystá se křest nové publikace.

 „Naší důležité vzdělávací instituci bych chtěl k narozeninám popřát to nejlepší. Ať se mohou všechny připravené akce - s ohledem na pandemii koronaviru - konat a především, ať se knihovna přestěhuje do důstojných prostor, tedy do připravované Černé kostky,“ říká Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči. Vědecká knihovna zatím sídlí v již nevyhovujících prostorách Nové radnice. Nová budova knihovny zvaná Černá kostka má vyrůst naproti Domu kultury města Ostravy do roku 2024.

Křest na Knižním festivalu

Knihovna v rámci oslav pokřtí publikaci s názvem70 let vědecké knihovny v Ostravě, která vyšla v závěru roku 2020. „Křtít se bude na ostravském Knižním festivalu, který se koná 28. a 29. května na Černé louce. Součástí křtu bude odborná přednáška pro knihovnickou komunitu,“ uvádí Libuše Foberová ředitelka knihovny. Novou publikaci knihovna vzhledem k pandemické situaci rozesílá poštou jako dárek spolu se zdravicí spolupracujícím knihovnám, školám, kulturním institucím i přátelům knihovny. Zájemci si mohou knihu v elektronické podobě volně stáhnout z webu knihovny.

Co našel Kvído ve vědárně

Hotovo je také video s názvem Co našel Kvído ve vědárně, které provází návštěvníky zábavnou formou celou institucí a prozradí, co všechno tu mohou lidé najít. Video je ke zhlédnutí na webu knihovny a také na YouTube kanálu. Další video Jak šel čas vědeckou knihovnou prezentuje knihovnu tak, jak ji čtenáři běžně neuvidí.

 

Dárek od knihovny dostanou také čtenáři. Během celého roku bude každý sedmý pracovní den v měsíci první registrace v knihovně zdarma. V únoru a březnu pak knihovna zvýší počet digitálních výpůjček ze šesti na čtrnáct eKnih. Pro čtenáře bude navíc na Facebooku připravena soutěž, ve které mohou získat hlavní cenu, kterou je publikace 70 let vědecké knihovny v Ostravě. Výročí se bude věnovat i speciální číslo newsletteru.

 

„Sedmdesát let vědecké knihovny stojí za připomenutí nejen z hlediska života knihovny jako vzdělávací instituce, ale i z hlediska vývoje naší společnosti a regionu,“ míní Libuše Foberová, ředitelka knihovny.

Výstava fotografií Jak šel čas knihovnou

Oslavy sedmdesátin knihovna ukončí výstavou fotografií s komentáři z bohatého archivu knihovny pod názvem Jak šel čas vědeckou knihovnou. „Výstavu, která bude také ve virtuální podobě, mohou zájemci navštívit v prostorách knihovny během listopadu a prosince. Vernisáž je naplánovaná na 13 hodin 3. listopadu. Výstava bude také putovní a nabídneme ji knihovnám v kraji,“ doplňujeLibuše Foberová.

Knihovna bude k výročí také publikovat v odborných knihovnických časopisech příspěvky k historii, současnosti a budoucnosti knihovny.

 

 

Video Co našel Kvído ve vědárně:

https://www.youtube.com/watch?v=3brYP4PoifE

Moravskoslezská vědecká knihovna slaví 70 letMoravskoslezská vědecká knihovna slaví 70 letMoravskoslezská vědecká knihovna slaví 70 letMoravskoslezská vědecká knihovna slaví 70 letMoravskoslezská vědecká knihovna slaví 70 letMoravskoslezská vědecká knihovna slaví 70 letMoravskoslezská vědecká knihovna slaví 70 let


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO