Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

PLATO: O a A, K, R a S na střeše galerie

Publikováno: 3.2.2021

Netradičně zahájila galerie PLATO Ostrava svůj nový výstavní cyklus. Belgický umělec působící v Amsterodamu Josse Pyl /1991/ vystavuje své práce na střeše budovy galerie. Dílo nyní může vidět kdokoliv, aniž by byla porušována současná vládní protikoronavirová opatření.

 

Ústřední motiv: ruiny

 

Svoji práci viditelnou již z daleka pojmenoval Josse Pyl písmeny O a A, K, R a S. Galerie PLATO tak tímto prologem zahájila nový téměř dvouletý výstavní cyklus nazvaný Ó a ach, krása, ruina a strach. V rámci tohoto cyklu se uskuteční čtrnáct výstav, přitom jeho ústředním tématem budou ruiny. Cyklus bude završen v květnu 2022, kdy se PLATO přesune do zrekonstruovaných bývalých jatek.

 

Josse Pyl ztvárnil na dvou černobílých velkoformátových panelech název celého cyklu. Na objektu pojmenovaném O a A, K, R a S  se jeho jednotlivá slova „ó, ach, krása, ruina a strach“ podobně jako u ruin, kterými se dramaturgie PLATO bude v příštích měsících zabývat, rozpadají až na hranici čitelnosti.

 

„Josseho Pyla jsme oslovily, protože nás fascinuje způsob, jakým se autorova praxe vyvinula od typografie k umění, a také proto, že se v posledních letech tématem ruin zabýval,“ uvádějí kurátorky intervence Daniela a Linda Dostálkovy.

 

Z bývalého hobbymarketu do jatek

Společně s intervencí vytvořil Josse Pyl pro PLATO také sérii pěti kreseb sloužících jako grafické znaky pěti částí cyklu Ó a ach, krása, ruina a strach. Kresby návštěvníci najdou kromě webových stránek PLATO také na plakátech a dalších vizuálních materiálech galerie v průběhu konání cyklu, tedy až do přestěhování PLATO do zrekonstruovaných bývalých městských jatek v květnu 2022. Ty se nyní rekonstruují v těsném sousedství galerie PLATO.

 

Emocionální loučení s minulostí

„V cyklu Ó a ach, krása, ruina a strach PLATO představí ruinu ne jako něco negativního, ale například jako emocionální loučení se s minulostí, která stále trochu trvá. Chápeme ji i jako součást působiště PLATO – v současnosti je jím ruina bývalého hobbymarketu, v nejbližší budoucnosti se PLATO přestěhuje do zrekonstruované ruiny bývalých městských jatek. Také Ostravu můžeme vnímat jako ruinu někdejšího centra průmyslu a těžby,“ uvádí autorka konceptu cyklu, kurátorka Edith Jeřábková.

 

V roce 2021 PLATO plánuje v rámci zahájeného cyklu představit umělecká díla a projekty Micol Assaël, Alexe Baczynského-Jenkins a kolektivu KEM, Anny Daučíkové, Lukáše Jasanského a Martina Poláka, Lenky Klodové, Kris Lemsalu Malone, Taus Makhachevy, Richarda Nikla, Daniely a Lindy Dostálkových nebo Marka Pražáka.

 

Více: https://plato-ostrava.cz/cs/Projekty/O-A-Ach-Krasa-Ruina-A-Strach

PLATO: O a A, K, R a S na střeše galeriePLATO: O a A, K, R a S na střeše galeriePLATO: O a A, K, R a S na střeše galeriePLATO: O a A, K, R a S na střeše galeriePLATO: O a A, K, R a S na střeše galeriePLATO: O a A, K, R a S na střeše galerie


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO