Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Stezka na haldě Petr Cingr otevřena

Publikováno: 13.1.2021

Další neobvyklý turistický cíl mohou navštívit lidé v Ostravě díky aktivitám spolku Pestré vrstvy. Na přelomu roku zřídili členové spolku turistickou stezku na haldě Petr Cingr, která leží v katastru obvodů Michálkovice a Slezská Ostrava. Po haldě Ema je tak Petr Cingr již druhou haldou v Ostravě, která má svoji turistickou stezku.

Haldou vede kilometrová okružní cesta. „Nástup“ na stezku lze uskutečnit buď z Liškovy ulice v Michálkovicích nebo z ulice Kolmé ve Slezské Ostravě. Turisty provází haldou značení speciálními symboly pestrých stezek a také směrovky.

„Na haldě ještě zbývá instalovat cedulku informující o její historii,“ říká geomorfolog a člen spolku Pestré vrstvy Jan Lenart z Ostravské univerzity.

Návštěvníkům nyní v zimě nabídne halda například díky stromům bez listí neobvyklý pohled na těžní věž nedalekého Dolu Michal, nejrůznější choroše a houby na stromech, s trochou štěstí jde zahlédnout veverky, které patří k četným obyvatelkám haldy. Žije zde také řada dalších živočichů, mezi nimi například i vzácný a chráněný brouk lesák rumělkový.

Halda začala vznikat již v roce 1843 spolu s nedalekou michálkovickou kutací jámou.

V řádu měsíců jde již o čtvrtou Pestrou stezku, kterou členové spolku Pestré vrstvy v Ostravě vytvořili. Další tři vedou ke krytu Civilní obrany v Hošťálkovicích, ve Slezské Ostravě k bývalé hornické pekárně a v Michálkovicích k einmannbunkru u Dolu Michal.

„Pestré stezky chceme budovat i dál, ovšem vždy citlivě s ohledem na místní obyvatele. Aby se ze stezek nestal turistický cirkus,“ uvádí Jan Lenart. Dodává, že spolek již jedná o zřízení dalších stezek s vlastníky pozemků v Ostravě. Jednání jsou však citlivá, a proto zatím bez podrobností. „Stezky v Ostravě bychom moc rádi rozšiřovali a propojovali, ale je to zatím hudba budoucnosti,“ konstatuje Jan Lenart.

Projekt vzniku Pestrých stezek podporuje město Ostrava.

Více informací včetně map na www.pestrevrstvy.cz

Stezka na haldě Petr Cingr otevřenaStezka na haldě Petr Cingr otevřenaStezka na haldě Petr Cingr otevřenaStezka na haldě Petr Cingr otevřenaStezka na haldě Petr Cingr otevřenaStezka na haldě Petr Cingr otevřenaStezka na haldě Petr Cingr otevřenaStezka na haldě Petr Cingr otevřenaStezka na haldě Petr Cingr otevřena


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO