Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Dům umění a plány na rok 2021

Publikováno: 5.1.2021

„Jsme znovu uzavřeni a co bude dál, je nejisté,“ říká mluvčí Galerie výtvarného umění v Ostravě Jana Malášek Šrubařová o současném stavu i plánech galerie na rok 2021.

„Jiří Jůza, ředitel GVUO, musel výstavní plán na rok 2021 kvůli pandemii měnit již třikrát a velmi pravděpodobné je, že se to ještě několikrát stane. Jednalo se buď o přeskupení výstav, nebo jejich odložení na pozdější termín. S každým posunem samozřejmě narůstá i zásah do výstavního programu v roce 2022. GVUO se nicméně připravuje na výstavní projekty, kurátoři i autoři na nich pracují. Nevzdáváme to,“ pokračuje Šrubařová.

95 let od otevření 

Dům umění oslaví v roce 2021 výročí 95 let od otevření. V den výročí 13. května 2021, pokud to situace dovolí, zrealizuje galerie řadu doprovodných programů (komentované prohlídky, přednášky i tvůrčí dílny), které připomenou jeho historii.

Zároveň bude po celý rok prezentovat umění ze sbírek GVUO, včetně znovuobnoveného Kabinetu grafiky, v němž se právě v květnu uskuteční výstava několika kreseb a grafik, které spolku Domu umění odkázal jeho zakladatel František Jureček.

Pablo Picasso stejně jako Steven Holl

Z velkých projektů, plánovaných v Domě umění v novém roce 2021, nelze vynechat plánovanou výstavu Španělští umělci pařížské školy. Výstava představí tvorbu autorů Pabla Picassa, Oscara Dómingueze, Roberty Gonzáles, Antoni Clavé a dalších ze sbírky GVUO.  Začít má 17. března a skončit 6.června.

Další z plánovaných výstav má představit díla Stevena Holla. Tento americký architekt je mimo jiné autorem projektu na přístavbu Janáčkovy filharmonie v Ostravě. Výstava má začít v Domě umění 24. března a skončit 6. června.

V plánu je rovněž výstava nazvaná HYBRID-IN. Jde o česko-polsko-slovenský výstavní projekt, který představí umělecká díla s hybridními, neklasickými a neluxusními materiály – rezivějícími plechy, lešením, sádrou, stavební pěnou, polyuretany, dřevotřískou, polystyrénem, odpadky a podobně. Začít má 23. června a skončit 29. srpna.

Fotografie i Radost

Podzim a závěr roku má v Domě umění z velké části patřit fotografii. Od 22. září do 7. listopadu se má v prostorách domu konat výstava tvorby fotografa Michala Kalhouse, který působí na Fakultě umění Ostravské univerzity.

 

Dne 22. září bude rovněž otevřena výstava nazvaná Konceptuální fotografie. Výstava představí tvorbu konceptuálních fotografů ze sbírky GVUO – Markéty Othové, Aleny Kotzmannové, Jiřího Davida, Jiřího Thýna, Lukáše Jasanského a Martina Poláka. Ta potrvá až do 21. listopadu.

 

V prosinci je potom na programu výstava Radost. I zde, podobně jako v případě Michla Kalhouse, půjde o místní autory. Radost bude tematickou výstavou ze sbírek GVUO za účasti intermediálního umělce, malíře a performera Františka Kowolowského, působícího na Ostravské univerzitě a také básníka Jana Nemčeka, Oba mají na téma a prostor výstavy autonomně reagovat.

Dům umění a plány na rok 2021Dům umění a plány na rok 2021Dům umění a plány na rok 2021Dům umění a plány na rok 2021Dům umění a plány na rok 2021Dům umění a plány na rok 2021Dům umění a plány na rok 2021Dům umění a plány na rok 2021


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO