Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Josef Kobr má pamětní desku

Publikováno: 21.12.2020

Na domě v Puchmajerově ulici v centru Ostravy má herec a komik Josef Kobr pamětní desku. Tu společně odhalili 21. prosince ostravský primátor Tomáš Macura, ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil a syn slavného herce Tomáš Kobr.

 

V domě číslo 8 bydlel Josef Kobr mezi lety 1964 – 1989. Letos by se dožil 100 let. Desku nechalo zhotovit divadlo za přispění města Ostravy. Jak připomenul ředitel NDM Jiří Nekvasil, divadlo dlouhodobě pečuje o odkaz umělců, kteří v něm působili.

 

Josef Kobr, herec, režisér, kabaretní a estrádní komik, konferenciér a moderátor byl díky působení v divadle, Českém rozhlase i České televizi ve své době celorepublikově považován za jednoho z nejpopulárnějších herců. Dodnes je jeho jméno pevně spjato především se souborem ostravské operety, kde byl v angažmá od roku 1947 a pak také v letech 1981–1987 šéfem. Narodil se v roce 1920 v Kladně, zemřel v Ostravě po těžké nemoci dne 10. května 1999 ve věku nedožitých 79 let.

 

Po Josefu Kobrovi se v této sezóně jmenuje slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona – divadlo zde instalovalo celosezónní výstavu, která umělce připomíná především s ohledem na jeho působení v ostravském divadle. „Jméno Josefa Kobra a také osobnost dirigenta Vladimíra Brázdy – to jsou synonyma zlaté éry ostravské operety,“ konstatoval Nekvasil.

 

„Jsem rád, že si můžeme připomenout kus kulturní historie tohoto města. Pana Josefa Kobra si pamatuji spíše z dětství jako výtečného konferenciéra zábavných pořadů, než z divadelních prken. Pan Kobr ovšem v obou těchto oblastech, a nejen v těchto, dosáhl mistrovství,“ uvedl během odhalování pamětní desky primátor Tomáš Macura.

 

Pamětní deska je dílem uměleckého grafika Vladimíra Kotka. NDM již dříve nechalo instalovat pamětní desky hudebnímu skladateli a dlouholetému šéfovi ostravské opery Jaroslavu Vogelovi, dlouholetému šéfdirigentovi ostravské operety Vladimíru Brázdovi a manželům Šecovým – ostravským hereckým legendám Františku Šecovi a Zoře Rozsypalové.

Josef Kobr má pamětní deskuJosef Kobr má pamětní deskuJosef Kobr má pamětní deskuJosef Kobr má pamětní deskuJosef Kobr má pamětní deskuJosef Kobr má pamětní deskuJosef Kobr má pamětní deskuJosef Kobr má pamětní deskuJosef Kobr má pamětní desku


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO