Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Budoucí řidiči tramvají v Ostravě mají k dispozici unikátní simulátor

Publikováno: 21.12.2020

Dopravní podnik Ostrava (DPO) zahájil ostrý provoz nového tramvajového simulátoru Stadler. Budoucí řidiči DPO se tak mohou školit a připravovat na situace, které dřív mohli zažít pouze v ostrém provozu. DPO si od simulátoru slibuje větší profesionalitu a hlavně bezpečnost jak pro řidiče tramvají a jejich cestující, tak pro další účastníky provozu. Podobné zařízení není v tuto chvíli k dispozici nikde jinde v České republice.

Tramvajový simulátor je postaven podle vzoru tramvajového vozu Stadler Tango NF2 a byl dodán švýcarskou firmou Stadler a polskou firmou Simfactor. Simulátor v hodnotě 15 207 667 Kč dokáže věrně napodobit pohyb skutečné tramvaje. Je vybaven funkční reálnou kabinou, jakou známe ze skutečných tramvají Stadler, s grafikou ve 4K rozlišení
a prostorovým zvukem.

Simulátor pracuje s vizualizací ostravské tramvajové a uliční sítě, přičemž jako základ pro digitalizaci sloužily mapy a videozáznam z kamery umístěné přímo na čele jedné z provozních tramvají. Budovy a silnice jsou zpracovány ve velkém stupni vykreslení, což velmi umocňuje dojem skutečného projíždění Ostravou.

Využití simulátoru je plánováno pro vzdělávací tramvajové kurzy, pravidelné školení řidičů nebo pro přezkoušení řidičů tramvají. Jeho přednost spočívá hlavně v možnosti simulace podmínek a stavů, které se v reálném provozu při jízdě simulují velmi obtížně nebo je nelze nasimulovat vůbec. Jde například o simulaci různých povětrnostních podmínek, snížené viditelnosti, poruchových stavů na výhybkách a dalších traťových zařízeních, dále simulaci hustoty provozu, a s tím spojené např. náhlé vjetí silničního vozidla do průjezdného profilu tramvaje nebo simulaci různých poruchových stavů tramvajového vozu Stadler, a s tím spojené možnosti výcviku řidiče v řešení těchto stavů.

První řidiči se začnou na simulátoru školit 19. ledna a absolvují na něm celkem až 30 hodin výcviku  z celkového počtu 80 hodin. Denně se na něm proškolí až čtyři budoucí řidiči.

„Jednou z klíčových ambicí DPO je nabízet svým zaměstnancům a cestujícím ty nejmodernější dostupné technologie, které mohou zlepšit kvalitu, bezpečnost a komfort městské hromadné dopravy v Ostravě. Možnost simulovat desítky reálných rizikových situací v tramvajovém provozu a naučit se, jak je co nejlépe zvládnout, je pro vyškolení každého budoucího řidiče k nezaplacení. S trochou nadsázky se dostáváme na úroveň výcviku pilotů letadel. Z hlediska dlouhodobé bezpečnosti je to velmi významný krok,“ říká generální ředitel DPO Daniel Morys.

Budoucí řidiči tramvají v Ostravě mají k dispozici unikátní simulátorBudoucí řidiči tramvají v Ostravě mají k dispozici unikátní simulátor


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO