Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Památník veteránů v parku Čs. letců v Moravské Ostravě:

Publikováno: 15.12.2020

Ve výtvarně-architektonické soutěži na památník veteránů, kterou město vyhlásilo letos v březnu, zvítězila sochařka Pavla Sceránková. Výsledky dvoufázové soutěže v souladu s doporučením poroty schválili ostravští radní. Památník má stát v parku Čs. letců v Moravské Ostravě. Měl by být hotov v říjnu příštího roku, aby mohl být odhalen ke dni veteránů, který připadá na 11. listopad. 

 

Pohybující se kruhy, texty svítící

 

„Vítězný návrh Pavly Sceránkové nejlépe z předložených návrhů naplnil zadání soutěže. Je realistický, obsažný, a přitom příjemně lehký. Působí dynamicky a nadčasově. Po obsahové stránce nakládá s faktickými odkazy, jako jsou citace veteránských vzpomínek, a současně s geometrickými motivy, které nepůsobí pejorativně symbolicky či zbytečně militantně. Tvar pohybujících se kruhů by mohl mít nejsilnější účinek zejména po setmění, kdy se text v okruží rozsvítí. Silný symbolický obsah by mohla nabídnout také vztyčená pozice kruhů nad hlavami účastníků pietního aktu,“ řekla k vítěznému návrhu náměstkyně Zuzana Bajgarová, která byla členkou poroty. 

 

Vítězka soutěže, čtyřicetiletá výtvarná umělkyně Pavla Sceránková, jeabsolventkou Akademie výtvarných umění v Praze, studovala také na výtvarných univerzitách v Maďarsku, Německu, Kanadě a Skotsku. Vytváří sochařské objekty s minimalistickou čistotou a citlivým vztahem k danému místu.

 

Důstojná připomínka veteránů

 

Pietní místo v parku Čs. letců v Moravské Ostravě bude důstojně připomínat všechny veterány, kteří nasazovali, nasazují a budou nasazovat své životy v boji za svobodu a demokracii, bude prokazovat respekt k jejich práci, při které často riskují své zdraví a životy. Bude určen všem padlým vojákům, jimž jsou nyní věnovány jiné památníky a pamětní desky v jednotlivých městech, obvodech a obcích, ale současně i novodobým veteránům, kteří v posledních dekádách plní a budou plnit své úkoly na zahraničních misích. Náklady na zhotovení díla nepřekročí částku 3,5 milionu korun.

Památník veteránů v parku Čs. letců v Moravské Ostravě:Památník veteránů v parku Čs. letců v Moravské Ostravě:Památník veteránů v parku Čs. letců v Moravské Ostravě:Památník veteránů v parku Čs. letců v Moravské Ostravě:Památník veteránů v parku Čs. letců v Moravské Ostravě:Památník veteránů v parku Čs. letců v Moravské Ostravě:Památník veteránů v parku Čs. letců v Moravské Ostravě:Památník veteránů v parku Čs. letců v Moravské Ostravě:


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO