Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Exteriérová výstava Písek ve stroji

Publikováno: 19.11.2020

Ostravská městská galerie PLATO v reakci na potlačování práv žen rozhodovat o svém těle v Polsku a snahu tato práva omezit na Slovensku oslovila sedm umělců a uměleckých dvojic, aby svůj postoj vyjádřili vizuálním komentářem umístěném na budově sídla PLATO. Ta se nachází na Janáčkově ulici 22 v Ostravě.

Heslo současných protestů v Polsku

Název iniciativy Písek ve stroji – Piekło kobiet využívá jedno z hesel současných protestů v Polsku. PLATO díla postupně zveřejňuje od 9. listopadu. Výstavu zahájila umělecká dvojice Ladislava Gažiová a Alexey Kluyukov komiksem.

V Polsku dnes naši přátelé, umělci a umělkyně, kolegyně a kolegové protestují proti rozhodnutí ústavního soudu, se kterým v zemi v podstatě končí přístup k legálním interrupcím. Na Slovensku se zase jiní naši přátelé, umělkyně a umělci, kolegyně a kolegové angažují proti snahám zpřísnit přístup k interrupcím“, říkají kurátoři PLATO Marek Pokorný, Jakub Adamec a Edith Jeřábková.

Z institucionální i osobní solidarity proto PLATO oslovilo umělkyně a umělce z Polska, Slovenska a Čech, aby svůj postoj vyjádřili vizuálním gestem, které se stalo součástí veřejného prostoru na budově PLATO ve formě velkorozměrových polepů výkladců pod společným názvem Písek ve stroji – Piekło kobiet.

Zakomponovat symbol blesku

Jediným požadavkem ze strany kurátorů na oslovené umělce Agnieszku Brzeżańskou (PL), Annu Daučíkovou (SK), Ladislavu Gažiovou a Alexeye Kluyukova (CZ), Evu Koťátkovou & Dominika Lang (CZ), Jana Możdżyńského (PL), Kateřinu Olivovou & Aloise Stratila (CZ) a Dominiku Olszowy a Tomasze Mróze (PL) bylo, aby tvůrci do svých prací zakomponovali symbol blesku, který se stal jedním ze sdílených poznávacích znamení aktuálních protestů v Polsku. Původní logo je dílem umělkyně a designérky Oly Jasionowské.

Poprvé se objevilo na plakátech ke „stávce žen“ v roce 2016 a v letošním roce se stalo široce používaným motivem protestujících v Polsku. „Vybírali jsme zejména ty umělce, kteří se buď dlouhodobě věnují ve své tvorbě politickým a sociálním aspektům postavení žen ve společnosti, anebo se nyní aktivně účastní protestních akcí v Polsku,“ upřesňují kurátoři.

Dvojicí, jejichž dílo bylo 9. listopadu zveřejněno jako první, jsou Ladislava Gažiová a Alexey Kluyukov. Posledním uměleckým příspěvkem se stane dílo dvojice Eva Koťátková a Dominik Lang, které bude nainstalováno nejpozději do konce listopadu.

Právo rozhodovat o vlastním těle

„Otázka práva na rozhodování o vlastním těle je principiální a těžko ji v evropském kontextu lze považovat za něco, co se týká jen konkrétních politických kroků vlády v konkrétní zemi. Týká se nás všech. Jako instituce trváme na určitých hodnotách a měli bychom zaujmout prostřednictvím umění čas od času jasný postoj k něčemu, co je ohrožuje principiálně,“ reaguje iniciátor výstavy a ředitel PLATO Marek Pokorný na otázku veřejného politického angažování kulturních institucí.

Výstava na výkladcích galerie PLATO z ulice Janáčkovy a ze strany parkoviště bude trvat do 3. ledna 2021.

Exteriérová výstava Písek ve strojiExteriérová výstava Písek ve strojiExteriérová výstava Písek ve strojiExteriérová výstava Písek ve strojiExteriérová výstava Písek ve strojiExteriérová výstava Písek ve strojiExteriérová výstava Písek ve strojiExteriérová výstava Písek ve strojiExteriérová výstava Písek ve strojiExteriérová výstava Písek ve stroji


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Infocentrum Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Infocentrum Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO