Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Komorní scénu Aréna ovládnou Uražení

Publikováno: 18.11.2020

Komorní scéna Aréna se rozhodla zapojit do mezinárodního divadelního projektu Insulted. Belarus(sia). Worldwide Readings. Projektu dala název divadelní hra významného běloruského dramatika Andreje Kurejčika Uražení. Bělo(R)usko.

Právě tuto hru nyní inscenují a čtou divadla po celém světě a mezi tato divadla se prostřednictvím online streamu zařadí v sobotu 21. listopadu i Komorní scéna Aréna.

Běloruská hra Uražení. Bělo(R)usko. popisuje události prvního měsíce tamní revoluce, kdy se zářivý a nadějný sen o změně a o svobodě velmi záhy promění v noční můru plnou násilí a nečekaně tvrdých represí.

Lukašenko a Cichanouská

Dramatik Kurejčik využívá metodu dokumentárního divadla verbatim (tzn. autentických prohlášení Alexandra Lukašenka a Svjatlany Cichanouské) v kombinaci s vyprávěním fiktivních postav, které představují zástupce běloruské společnosti v celé její šíři. Kromě neústupného diktátora (Starý) a nadějné opoziční kandidátky (Nová) mezi Uražené patří i prezidentův syn a nástupce (Mladý), ukrajinský člen speciální zásahové jednotky (Pták), s režimem nespokojený fotbalový fanoušek (Mrtvý), mladá studentka věřící ve vítězství opozice (Optimistka) a režimu plně důvěřující zasloužilá pedagožka (Kantorka).

„Komorní scéna Aréna se dlouhodobě věnuje titulům reflektujícím naši nedávnou minulost. Vypráví tak příběhy, které bychom kolikrát raději neslyšeli nebo okamžitě zapomněli. Kurejčikovi Uražení jsou sice ryze aktuální záležitostí, ale ve svém jádru patří právě do této linie – vyprávějí o tom, co by zbytek světa raději neviděl,“ vysvětluje uvedení Uražených v Aréně dramaturg Tomáš Vůjtek.

Inscenované čtení v Noci divadel

Komorní scéna Aréna uvede své inscenované čtení živě na facebooku v rámci letošní Noci divadel. „Noc divadel je jednou z nejvýznamnějších divadelních událostí nejenom u nás, ale i v Evropě. Proto jsme se v Aréně rozhodli nasadit Uražené právě na sobotu 21. listopadu. I Češi si tenhle týden připomínají vlastní boje za svobodu a demokracii, proto bude naše čtení vyjádřením solidarity nejen s Běloruskem, ale s každým, kdo o vlastní svobodu pořád ještě bojuje,“ uvádí o chystaném čtení jeho režisér a umělecký šéf Arény Ivan Krejčí.

Živě v sobotu 21. listopadu

Živý stream bude možno sledovat na facebooku Komorní scény Aréna v sobotu 21. listopadu od 18 hodin. Zahájí ho krátká diskuze, v níž vystoupí ředitel KSA Jakub Tichý, umělecké vedení divadla a překladatelka Uražených a koordinátorka projektu za ČR Martina Pálušová. Inscenované čtení bude následovat od 18.30 hodin.

 

Živý stream na:

www.facebook.com/arenaostrava

Komorní scénu Aréna ovládnou UraženíKomorní scénu Aréna ovládnou UraženíKomorní scénu Aréna ovládnou Uražení


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Infocentrum Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Infocentrum Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO