Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Pavilon G na Černé louce využívá divadlo

Publikováno: 3.11.2020

Umělecké soubory Národního divadla moravskoslezského mají k dispozici zkušební prostor rozměrů reálných jevišť Divadla Antonína Dvořáka i Jiřího Myrona. Divadlo jej převážně vlastními silami vybudovalo v bývalém pavilonu G ostravského výstaviště Černá louka. Pavilon svěřilo do správy NDM v září 2017 město Ostrava.

 

Divadlo mělo od počátku v plánu vybudovat v pavilonu G studiovou divadelní scénu pro zhruba 220 diváků a ve druhé části zkušební prostory velikosti reálných jevišť. Zkušebna už nyní slouží.

 

Typ prostoru, který v Ostravě chybí

 

„Scéna v pavilonu G nám umožní hrát a přesunout tam velkou část představení v době druhé etapy rekonstrukce komplexu Divadla Jiřího Myrona, která zahrne celkovou obměnu a modernizaci jevištních technologií a opravy zázemí pro umělce. To vše je dnes na hranici živostnosti a pro další provoz divadla je modernizace v dohledné době nezbytná. Práce by měly trvat až dva roky. Kapacitně a rozměrem jde v případě studiové scény v pavilonu G o typ prostoru, který v Ostravě chybí a chceme jej pochopitelně plnohodnotně využívat i po dokončení rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona. Je dobré také připomenout, že NDM za více než sto let své existence nemělo potřebné zkušební prostory velikosti jevišť. Provoz takovéto zkušebny vede nejen ke zlepšení umělecké práce, ale také k zefektivnění provozu celého divadla,“ řekl o pavilonu G ředitel NDM Jiří Nekvasil.

 

Podle Nekvasila současná situace zatím nedovoluje realizovat vybudování plnohodnotné studiové scény. „Studiová scéna na Černé louce nám v budoucnu umožní plnohodnotně hrát a zároveň dříve oblíbený prostor na výstavišti oživí,“ konstatoval.

 

Práce na budování zkušebních prostor v Géčku trvaly od jara do konce léta. Dnes chybí jen část zázemí nebo techniky dle potřeb souborů, ale to je podle Nekvasila otázka týdnů. Zkušebna je vybavena točnami stejně jako jeviště obou velkých divadel. Balet má k dispozici příslušnou podlahovou krytinu. Zkoušet tak mohou umělci i v jevištní scénografii, ve zcela reálných podmínkách.

 

Jako první si nové prostory otestovala na konci září činohra – probíhaly tam zkoušky komedie Testosteron, která měla premiéru 10. října. Balet tam v říjnu zahájil tréninky i zkoušky baletní novinky Korzár.

 

Z historie pavilonu G

 

Pavilon G byl postaven v roce 1961 podle návrhu architekta Josefa Jiřičného, otce známé architekty Evy Jiřičné. Hojně byl využíván především v 60. a 70. letech. Po roce 1989 správu nad areálem získala Ostravská obchodní společnost (později Černá louka a. s.), chyběly však finance na nutné rekonstrukce a celý areál upadal.

 

V roce 1998 začaly výrazné proměny Černé louky – bourání oplocení i zchátralých pergol a pavilonů, amfiteátru a další.  Géčko prošlo opravami v roce 2002 – prostor pak sloužil sportu: Byl tu tenisový kurt a později tréninkový areál pro golf. NDM má budovu ve správě od roku 2017.

Pavilon G na Černé louce využívá divadloPavilon G na Černé louce využívá divadloPavilon G na Černé louce využívá divadloPavilon G na Černé louce využívá divadloPavilon G na Černé louce využívá divadloPavilon G na Černé louce využívá divadloPavilon G na Černé louce využívá divadlo


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO