Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Češky krásné, Češky mé!

Publikováno: 23.9.2020

Osudy Marty Kubišové, Věry Čáslavské, Martiny Navrátilové, Lídy Baarové i Ivany Trumpové tvoří obsah představení Národního divadla moravskoslezského nazvaného Češky krásné, Češky mé! Inscenace, jejímž autorem je Polák Piotr Rowicki, bude mít premiéru v Divadle Antonína Dvořáka v sobotu 26. září. Jedná se současně o první činoherní novinku NDM nové sezóny.

 

Češi očima Poláků

 

„Rozhodli jsme se promluvit o našich klíčových historických událostech pohledem dneška, v kontextu našich dnešních pocitů,“ popisuje vznik díla dramaturg Adam Gold. Zároveň vedení činohry NDM chtělo, aby to byl pohled neotřelý, zajímavý, podaný s humorem.

„Spojili jsme tedy síly s názorem odjinud. I přes těžkou situaci, způsobenou koronavirovou pandemií a znemožněním přeshraniční spolupráce, se nám to podařilo a na historii naší vlasti v průběhu 20. století pohlédnou zástupci národa, který Čechy vnímá s vlastní jedinečnou grácií. Často s okouzlením, pochopením, obdivem, ale někdy též s krutým rozčarováním a výsměchem. Jsou to tedy Češi očima Poláků,“ pokračuje Adam Gold.

 

Polský je celý tým

 

Polský je nejen autor představení, ale kompletně celý inscenační tým. Piotr Rowicki patří k hojně hraným polským autorům dneška – je to dramatik, prozaik a dramaturg. Často spolupracuje s režisérem Piotrem Ratajczakem, který se ujal režie i v Ostravě. Ratajczak a Rowicki vytvořili spolu se studenty posledního ročníku herectví na vratislavské vysoké škole PWST v roce 2012 velmi úspěšnou inscenaci Český diplom. Dnes je například na repertoáru divadla v Opolí. Inscenace v humorné nadsázce a s poetickým okouzlením zachycuje pohled Poláků na českou kulturu. Její tvůrci vyšli z motivů knihy předního polského bohemisty Mariusze Szczygieła.

 

Bělašková jako Kubišová

 

Úloh významných a slavných Češek se ujaly Lada Bělašková (Marta Kubišová), Aneta Klimešová (Věra Čáslavská), Sára Erlebachová (Lída Baarová), hostující Petra Kocmanová (Ivana Trumpová) a Kateřina McIntosh (Martina Navrátilová). V mužských rolích vystupují Petr Panzenberger, Vít Roleček, Robert Finta, Martin Dědoch.

 

Scénu vytvořil Marcin Chlanda, kostýmy poznaňská Grupa Mixer, výběr a aranžmá hudby Piotr Labonarski, choreografem je Arkadiusz Buszko.

Češky krásné, Češky mé!Češky krásné, Češky mé!Češky krásné, Češky mé!Češky krásné, Češky mé!


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO