Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Bezruči nabízí Mechanický pomeranč

Publikováno: 21.9.2020

Ostravské Divadlo Petra Bezruče uvedlo divadelní adaptaci kultovního románu Anthonyho Burgesse Mechanický pomeranč. V hlavní roli Alexe se představí Jakub Burýšek. Slavnostní premiéra dlouho očekávané inscenace v režii Terezy Říhové byla poprvé na programu v pátek 18. září.

Násilí v ulicích

Mechanický pomeranč fascinuje čtenáře po celém světě už od vydání jeho knižní podoby v šedesátých letech. Antiutopický sci-fi román Anthony Burgesse přináší obraz společnosti, kde na jedné straně řádí násilnické gangy v ulicích a na straně druhé se formují mocichtivé vlády i opozice. A látka je to stále aktuální. „Duchovně vyprázdněná, zmechanizovaná společnost sevřená v sendviči mezi živočišným násilným zlem a mezi zlem v rukavičkách, které dokáže manipulovat myšlením a vymývat lidem mozky. To je myslím dostatečně současné téma,“ říká dramaturgyně inscenace Lenka Havlíková, která je zároveň autorkou divadelní adaptace přímo pro Bezruče.

Kubrick napříč generacemi

Mechanický pomeranč proslul především díky odvážnému filmovému zpracování Stanley Kubricka – snímek patří mezi režisérovy nejprovokativnější filmy a je kultovní záležitostí napříč generacemi. Kniha i film jsou pak pro mnohé ikonickými díly, režisérka Tereza Říhová se však porovnávání divadelní inscenace s románem či kultovním filmem nebojí: „Srovnávání se jistě nevyhneme, ale tomu se nevyhnul ani Stanley Kubrick a žádný tvůrce, který kdy adaptoval jakoukoli knihu. Myslím, že jak film, tak naše inscenace jde cestou vlastního uchopení témat Burgessovy předlohy. Je to pochopitelné i s ohledem na dobu, ve které díla vznikají a na kterou nutně reagují,“ říká.

Hlavní role grázla? Burýšek!

Hlavní roli grázla Alexe ztvární Jakub Burýšek, kterého tak po roli Zdeny Koubkové v oceňované inscenaci Transky, body, vteřiny čeká další nesmírně obtížný úkol. Kromě obrovské porce textu se musel vypořádat také s jeho komplikovanou strukturou, tzv. jazykem týnů. „Na první čtené mi úplně spadla brada! Bylo to příšerný! Zaprvé mi to vůbec nešlo do pusy a zadruhé, tolik textu? S každou další a další stránkou jsem začal panikařit, že se to v životě nemůžu naučit. Naštěstí se začalo velmi rychle docela razantně škrtat,“ říká Burýšek.

Inscenace je přístupná výhradně na vlastní nebezpečí, obsahuje závadové myšlení, násilné scény, jazyk týnů a dokonce i stroboskop, varuje divadlo.

Bezruči nabízí Mechanický pomerančBezruči nabízí Mechanický pomerančBezruči nabízí Mechanický pomerančBezruči nabízí Mechanický pomerančBezruči nabízí Mechanický pomerančBezruči nabízí Mechanický pomeranč


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO