Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Do Ostravy míří skutečná dirigentská legenda Vassily Sinaisky

Publikováno: 21.9.2020

Janáčkova filharmonie Ostrava stojí na prahu nové éry. Třetí největší orchestr v Česku se po více než 70 letech své existence dočká odpovídajícího zázemí a špičkových akustických podmínek pro hráče i posluchače v podobě nového koncertního sálu. Navíc do koncertní sezóny 2020/2021 vstupuje s novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem, kterým se stává skutečná dirigentská legenda - Vassily Sinaisky.

Jméno Vassilyho Sinaiského má ve světě zvuk. Mezi lety 2010 a 2013 byl šéfdirigentem a hudebním ředitelem Velkého divadla v Moskvě. V letech 1996 až 2012 zastával pozici hlavního hostujícího dirigenta v BBC Philharmonic Orchestra, kde má dnes čestnou funkci emeritního dirigenta, stejně jako v Symfonickém orchestru v Malmö. Za dobu své dlouhé a úspěšné kariéry řídil symfonické orchestry v Londýně, Vídni, Berlíně, Houstonu, Sao Paulu, Soulu, Petrohradu a dalších městech.

Jedná se o jednu z nejzajímavějších osobností, s jakou jsme spolupracovali. To, že kývl na naši nabídku, svědčí o tom, že se mu orchestr líbí. Je přesvědčen o tom, že Janáčkova filharmonie potenciál má a že můžeme společně udělat spoustu zajímavé práce,“ věří ředitel JFO Jan Žemla.

Do Ostravy nový šéfdirigent dorazí již ve středu 23. září, aby následující den mohl zahájit první zkoušku. Do nové funkce bude slavnostně uveden o týden později na Inauguračním koncertě, který se uskuteční ve čtvrtek 1. října v 19 hodin v Domě kultury města Ostravy. V první ostravské sezóně představí publiku své interpretace Stravinského Svěcení jara, Verdiho Requiem nebo Šostakovičovy Symfonie č. 10. Ujme se i Novoročního koncertu s valčíky a polkami Johanna Strausse mladšího.

 „Janáčkovu filharmonii Ostrava jsem poprvé řídil v prosinci 2018. Nicméně již dříve jsem na ni slyšel hodně chvály, což na mě zapůsobilo. Nabídku k intenzivnější spolupráci jsem s potěšením přijal, neboť jsem doposud při práci s ostravským orchestrem zažil jen ty nejpozitivnější okamžiky. Proto se velmi těším na posílení své vazby s filharmonií, publikem, městem Ostravou i celou Českou republikou. Je to vzrušující období, Janáčkova filharmonie vyhlíží otevření nového koncertního sálu a já jsem velmi rád, že se mohu k orchestru připojit právě v této kapitole její hudební historie,“ říká šéfdirigent JFO Vassily Sinaisky.

Spojení slovanských kořenů, tedy ruský původ pana šéfdirigenta a kosmopolitní moderní přístup, je přesně to, co místnímu orchestru sedí. V budoucnu se můžeme těšit na rozšíření repertoáru filharmonie o některé anglické nebo ruské skladby, které má šéfdirigent v oblibě. Dá se očekávat, že spolupráce s Vassilym Sinaiskym nesporně přinese orchestru nové impulsy i mezinárodní renomé.

Vassily Sinaisky, foto Dita PepeVassily Sinaisky, foto Ivan Korc


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO