Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Výjimečná premiéra opery Nabucco

Publikováno: 11.9.2020

Slavná a diváky velmi oblíbená opera Giuseppa Verdiho (1813–1901) Nabucco se vrací na jeviště Divadla Antonína Dvořáka v mimořádné podobě. Současný ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil se ji rozhodl nastudovat jako repliku jevištní podoby prvního ostravského uvedení z roku 1968 – podle režijního konceptu ředitelova otce Miloslava Nekvasila a na scéně Vladimíra Šrámka. Premiéra představení se odehraje v sobotu 12. září.

 

 „Nabucco je starozákonní výpravný příběh a diváci myslím dobře znají hlavně slavný sbor Židů. Poprvé se dílo dostalo do Ostravy právě na konci 60. let 20. století, kdy se objevila nová notová edice a opera se rozletěla po celém světě i do tehdejšího Československa,“ připomíná Jiří Nekvasil.

 

Kostýmy dnešní, scéna tehdejší

 

„Pojetí scénografa Vladimíra Šrámka a režiséra Miloslava Nekvasila z roku 1968 je nadčasové, vychází z hudby i z logiky libreta a bude nepochybně blízké i dnešnímu divákovi. Dlouholetá spolupráce obou osobností v angažmá (dříve) Státního divadla Ostrava přinesla v letech 1960–1990 řadu výjimečných inscenací, které výrazně formovaly inscenační styl ostravské opery. Mnohé z nich jsou svou nadčasovostí a způsobem divadelního myšlení velkou inspirací i dnes,“ říká Jiří Nekvasil.

 

 „V realizaci scénografie, v prostorovém řešení situací a v základu režijní koncepce jsme se chovali s velkým respektem k původní podobě, ale rozhodli jsme se vytvořit zcela novou kostýmní výpravu. Autorkou kostýmů v roce 1968 byla Bedřiška Ustohalová. Kostýmy nyní navrhla Marta Roszkopfová. Náš pohled zachovává historizující ráz starozákonních romantických obrazů v originální koncepci. Vytvoření dnešní podoby inscenace není přesnou historickou rekonstrukcí, ale nadčasovým divadelním tvarem, který má sílu aktuálně rezonovat s divákem druhého desetiletí 21. století,“ doplňuje Jiří Nekvasil.

 

Hymna svobody a protistátní živlové

 

Verdiho dílo o čtyřech dějstvích na libreto Temistocla Solery mělo premiéru v italské La Scale v roce 1842, úspěch byl okamžitý a Verdi se právě Nabuccem doslova katapultoval mezi italskou skladatelskou elitu.

 

Vášnivá hudba díla, pojednávajícího o osvobození Židů z babylonského zajetí, se zcela trefila do nálad obyvatel tehdejší Itálie. Slavný sbor se ale stal „hymnou svobody“ napříč Evropou. Také u ostravské inscenace z roku 1968 fungoval jako projev protestu proti nástupu normalizace po srpnu 1968 – opera v režii Miloslava Nekvasila, na Šrámkově scéně a v hudebním nastudování Bohumila Janečka měla desítky repríz a v divadle bylo stále plno. S argumentem, že se do divadla na operu stahují „protistátní živlové,“ ji tehdejší ředitel v roce 1973 zakázal hrát.

 

Za dirigentským pultem v Divadle Antonína Dvořáka nově stane Adam Sedlický. V roli Nabucca, krále babylónského, se představí Martin Bárta a Aleš Jenis, v roli Abigail, jeho domnělé dcery, pak Maida Hundeling a Eliška Weissová.

Výjimečná premiéra opery NabuccoVýjimečná premiéra opery NabuccoVýjimečná premiéra opery NabuccoVýjimečná premiéra opery NabuccoVýjimečná premiéra opery NabuccoVýjimečná premiéra opery NabuccoVýjimečná premiéra opery Nabucco


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO