Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Dům umění má novou střechu

Publikováno: 13.8.2020

Rekonstruovaná střecha Domu umění prošla kolaudací. Rekonstrukce střechy začala v polovině července 2019, Dům umění byl z důvodu příprav uzavřen již od května loňského roku. Moravskoslezský kraj jako zřizovatel Galerie výtvarného umění v Ostravě /GVUO/ zaplatil za opravy 17, 6 milionu korun.

 

První umělecký výstavní prostor ve městě

 

„Dům umění byl před téměř sto lety postaven jako první umělecký výstavní prostor v Ostravě. Jeho architektura vycházela z tehdejších trendů a je postavena ve funkcionalistickém a konstruktivistickém slohu. Je to pro náš kraj významná kulturní památka, o kterou musíme pečovat. Její kvalitní a rozsáhlé sbírky řadí Galerii výtvarného umění v Ostravě k pětici nejvýznamnějších galerií v České republice,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a dodal, že veškeré rekonstrukční práce byly konzultovány s Národním památkovým ústavem tak, aby byla zachována původní forma i funkce budovy. 

 

Oprava trámů z roku 1926

 

Podle ředitele GVUO Jiřího Jůzy /na snímku/ byl stav střech Domu umění před rekonstrukcí  nevyhovující po stránce estetické i technické. Nezbytná byla výměna střešního pláště (původní pozinkovaný materiál byl vyměněn za titanzinek), zateplení střešního pláště minerální vlnou, výměna okapových žlabů a svislých odpadních trub za stejné prvky původního hranatého tvaru.

 

Dále bylo provedeno natření a čištění původní ocelové konstrukce a dřevěných trámů z roku 1926, opraveny byly povrchy z umělého kamene, režné zdivo a omítky, rekonstrukce krovů a vybudování nových sádrokartonových podhledů ve světlících.

 

Celkově se jednalo o rekonstrukci čtyř samostatných pultových a sedlových střech (celkem 1107 m2) v různé výškové úrovni.

 

Červený čtverec zvítězil

 

Historie Domu umění sahá do roku 1923, kdy byl 24. ledna 1923 založen Spolek pro vystavění a udržování výstavního pavilonu v Moravské Ostravě, který vypsal veřejnou soutěž na novou výstavní budovu. Porota, jejímiž členy byli Václav Vilém Štech i architekti František Vahala a Bohuslav Fuchs, udělila dvě druhé ceny – Kamilu Roškotovi a dvojici Františku Fialovi a Vladimíru Wallenfelsovi.

 

K realizaci byl vybrán projekt mladých architektů Fialy a Wallenfelse s názvem Červený čtverec i z finančních důvodů. Po drobných úpravách původního návrhu byla vyprojektována budova pokrokového puristického vzhledu, která akcentuje velké plochy cihlové stěny.

 

Její jedinečné postavení v dobové architektuře spočívalo také v použití lucernového osvětlení, které zajišťovalo ideální přístup denního světla do velkých výstavních sálů.

Dům umění byl otevřen veřejnosti 13. května 1926.

Dům umění má novou střechuDům umění má novou střechuDům umění má novou střechuDům umění má novou střechuDům umění má novou střechuDům umění má novou střechuDům umění má novou střechuDům umění má novou střechuDům umění má novou střechuDům umění má novou střechuDům umění má novou střechu


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO