Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Práce na ostravském koncertním sále pokračují

Publikováno: 3.8.2020

Vedení města Ostravy spolu se zástupci Janáčkovy filharmonie Ostrava a zainteresovanými architekty představili 3. srpna v divadelním sále Domu kultury města Ostravy dokončenou studii koncertní haly, která má v Ostravě vyrůst v příštích letech. Optimistické odhady říkají, že slavnostní otevření se uskuteční v roce 2024.

 

Nadčasovost a nejmodernější technologie

 

Nová budova má být šetrná k životnímu prostředí, architektonicky i vizuálně nadčasová, a především plná nejmodernějších technologií. Prestižním magazínem Architizer byla nedávno zařazena mezi 10 nejočekávanějších staveb světa.

 

„Jsme odhodláni neztratit ani den a dotáhnout projekt do úspěšného konce,“ řekl o plánované stavbě primátor města Tomáš Macura. „Nepochybuji o tom, že si město může takovou investici dovolit,“ doplnil primátor.  Náklady na stavbu jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun. Halu má financovat stát, kraj i město.

 

Na dálku pomocí internetu pozdravil během tiskové konference Ostravany i renomovaný architekt a tvůrce studie Stewen Holl.  „Jsme nadšení, že práce pokračují,“ uvedl. Do Ostravy by měl dle předběžných plánů dorazit architekt Holl příští rok na jaře. Jeho návštěvu má doprovázet výstava v Domě umění, na které budou představeny další Hollovy projekty.

 

V dokončené studii jeho autoři z ateliérů Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy počítají mimo jiné s využitím javorového dřeva či nízkoenergetického prosklení. Proměny se dočká i samotný Dům kultury města Ostravy, který ve svých prostorách nově nabídne kompletní zázemí pro Janáčkovu filharmonii Ostrava, zkušebny, edukační centrum i nahrávací studio.

 

Speciální dřevo pro dokonalou akustiku

 

Projekt počítá s řadou ekologických řešení, která podtrhují výjimečnost této stavby. Patří mezi ně použití izolačních nízkoemisivních skel, recyklovaných a recyklovatelných materiálů, a především energetický koncept chlazení a vytápění. Projekční tým pracuje s několika variantami využívajícími tepelná čerpadla uzavřených nebo otevřených systémů. Vzhledem k nízkým provozním nákladům nabízejí tyto systémy vysokou investiční návratnost, pohybující se v řádech jednotek let.

 

„K opláštění sálu bude použit patinovaný, recyklovatelný a vysoce flexibilní zinek. Dokonalou akustiku uvnitř sálu zajistí obložení z šedě lazurovaného javorového dřeva, které se běžně používá mimo jiné k výrobě houslí. Na stejném podlaží, jako jsou oba sály, vznikne speciální sklad na klavíry se stálou teplotou a vlhkostí, z něhož se budou téměř půltunové nástroje pomocí speciálních koleček přepravovat přímo na podium,“ vysvětluje spoluautor studie architekt Martin Kropáč z Architecture Acts. 

 

Architekti také pracují s prosklenými stěnami a světlíky, které budově dodají přirozené světlo, čímž zároveň sníží spotřebu dodávané energie. Večerní osvětlení proskleného interiéru navíc nasvítí i přilehlý venkovní prostor, včetně sadu Milady Horákové. Studie nové přístavby sálu s kapacitou 1300 míst, jehož součástí bude také prosklený vestibul či kavárna, počítá dále s přebudováním stávajícího společenského sálu v kulturním domě na komorní prostor s kapacitou 475 míst. Oba sály pak budou využívány pro hudební produkce napříč hudebními žánry, a to nejen Janáčkovou filharmonií Ostrava.

 

 

Posuvná stěna vymezí pódium

 

„Jak komorní, tak velký sál bude možné upravovat pro potřeby jednotlivých umělců, orchestrů nebo jiných uživatelů sálu. Obě pódia budou složena z pohyblivých panelů, v komorním sále bude

také posuvná stěna, která umožní zvětšit či zmenšit velikost pódia. Oba sály budou využitelné i pro amplifikovanou, tedy zvučenou hudbu,“ popsal širokou škálu využití koncertních prostor ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

 

Návrh zároveň počítá s využitím středového traktu kulturního domu pro šatny orchestrálních hráčů, dirigentů a sólistů. Budou zde také kanceláře, ladírny, zkušebny a sklady pro hudební nástroje. V jednom z bočních traktů stávající budovy vznikne speciální nahrávací studio ke komerčnímu využití a edukační centrum. Své poslání by si měl zachovat současný divadelní sál, v němž se ročně odehraje přibližně padesát večerních představení hostujících divadel a desítky dopoledních představení pro školy. Dokončení studie je v projektu nového koncertního sálu zásadním posunem v přípravách.

 

„Dokumentace pro společné povolení stavby bude dokončena v prosinci 2021. V roce 2022 se pak zrealizuje veřejná zakázka a následně zahájí samotná stavba. Její trvání předpokládáme v délce 32 měsíců, “ nastínila další postup náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

 

Největší architektonická soutěž v dějinách Ostravy

 

Po vzoru řady evropských měst získá Ostrava výstavbou nového koncertního sálu a proměnou kulturního domu moderní ikonickou stavbu, která zvýší urbanistickou kvalitu a turistickou atraktivitu města. Třetí největší orchestr v Česku se po více než 70 letech své existence dočká odpovídajícího zázemí a špičkových akustických podmínek pro hráče i posluchače. Stávající památkově chráněná historická budova domu kultury se pak dočká tolik potřebné obnovy.

 

Výsledná podoba nového koncertního sálu je známa od loňského července, kdy město představilo veřejnosti vítězný návrh studií Steven Holl Architects a Architecture Acts. Ten účelně a zároveň bez výrazných zásahů propojil novostavbu s památkově chráněnou budovou domu kultury. Jednalo se o největší architektonickou soutěž v novodobé historii města.

Práce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračujíPráce na ostravském koncertním sále pokračují


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO