Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Richard Sklář: Krátký proces

Publikováno: 20.6.2020

Ostravský spisovatel a fotograf Richard Sklář /*1968/ pokřtil v pátek 19. června v Michálkovicích svůj již čtvrtý velký román. Nese název Krátký proces a jeho podtitul zní: „Z každé skříně může vylézt kostlivec. I z té vaší…“

Jednu věc mají všechny Sklářovy romány společnou – jejich kulisy tvoří především Ostrava a její bezprostřední okolí. V Krátkém procesu tomu není jinak. Protagonisté knižního příběhu se pohybují kromě Ostravy také v Karviné, Hlučíně, Šilheřovicích i v nedalekém polském pohraničí. „Nevím, píše se mi dobře o místech, která znám,“ odpovídá Richard Sklář na otázku, zda si umí představit, že by své hrdiny přemístil někam výrazně dále od města, ve kterém tento rodák z Orlové již dlouhé roky žije.

V Krátkém procesu vrací autor na scénu realitní agentku přezdívanou Bo, kterou jeho čtenáři znají z předchozích knih, a to z Vily na Sadové a z Anděla smrti. „Agentka se vrátí domů po třech týdnech ze speciální mise a zjišťuje, že nic není tak, jak tomu před jejím odjezdem bylo,“ uvádí o obsahu románu Sklář a jedním dechem dodává, že kniha má 428 stran a říct její obsah v několika větách je prakticky nemožné.

Na Krátkém procesu pracoval Sklář čtyři roky. „V jedné chvíli jsem se během psaní zasekl, dostal se do slepé uličky. Knihu se mi podařilo dokončit až nyní,“ přiznává.

A proč se křtil Krátký proces zrovna v michálkovické knihovně? „Při jednom veřejném čtení jsem zdejším knihovnicím před několika lety slíbil, že příští křest své knihy uskutečním právě tady. A teď mě strach nedovolil svůj slib porušit,“ vysvětluje s úsměvem autor Krátkého procesu.

Ještě dříve než psaním, vstoupil Richard Sklář do ostravského kulturního prostoru fotografováním. Spolu se známým ostravským fotografem Borisem Rennerem vydali v roce 2007 zdařilou fotografickou publikaci Ostravaci všem!, mapující samozřejmě Ostravu a její industriální minulost.

Richard Sklář: Krátký procesRichard Sklář: Krátký procesRichard Sklář: Krátký procesRichard Sklář: Krátký procesRichard Sklář: Krátký procesRichard Sklář: Krátký procesRichard Sklář: Krátký proces


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO