Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Písek ve stroji

Publikováno: 18.6.2020

Galerie PLATO zahájila ve středu 17. června výstavu nazvanou Písek ve stroji. Výstava vznikla, a vlastně stále vzniká, z odpadových materiálů zbylých po výrobě firem na Ostravsku. Ty může veřejnost od firem zdarma získat a kreativně využít. Díla v PLATO vytvořilo z těchto materiálů devět vyzvaných tvůrců - Hana Drštičková, Andreas Gajdošík, Oto Hudec, Šimon Kadlčák, Marius Konvoj, Vojtěch Kundrát, Apolena Rychlíková, Tereza Vinklárková a Marika Volfová.

 

Na vernisáž výstavy navazuje čtyřdenní soustředění o nerůstových strategiích Hromada z jednoho zrnka písku, určené kromě veřejnosti zároveň umělcům výstavy. Ti v reakci na průběh a výstupy soustředění vedeného psychologem, antropologem, politologem a dalšími odborníky vytvoří díla, která doplní první část děl zhotovených k termínu vernisáže. Výstava tak získá definitivní podobu až během následujících týdnů.

 

 

Kartotéka vzorků

 

Součástí výstavy je také vznik materiálové knihovny se vzorky odpadových materiálů. „Prakticky využitelnou materiálovou knihovnu si lze představit jako kartotéku vzorků, jež si uživatelé mohou fyzicky prohlédnout a v katalogovém listu zjistit složení, kontakt na firmu i v jakém objemu je odpad měsíčně produkován. Umělecká díla se mají stát návštěvníkům inspirací pro vlastní umělecké i neumělecké projekty z odpadových materiálů, které mohou od firem zdarma získat za odvoz,“ uvedla mluvčí PLATO Magdaléna Dušková. „Banka“ vzorků bude v PLATO k dispozici dlouhodobě, tedy i po ukončení výstavy.

 

Možnost brzdit svět

 

Kurátoři výstavy Jakub Adamec a Pavel Sterec chtějí ukázat, že materiál nemusí být spojován pouze s kategorií konzumu, ale lze se jeho prostřednictvím vymezit vůči růstové ekonomice a přehnanému tlaku na produktivitu.

 

 „Odpadní materiály v našem projektu neslouží exkluzivně umělcům, ale jdou k rukám všech uživatelů, kteří o ně projeví zájem,“ uvádějí kurátoři. „Nemyslíme si, že omezení vedoucí ke zpomalení lze dělat pouze shora. Výstavou chceme upozornit, že pískem ve stroji jsme především my, kteří mohou brzdit současný svět jedoucí na plné obrátky“, vysvětlují.

 

Výstava Písek ve stroji potrvá v PLATO do 29. října 2020.

Písek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve strojiPísek ve stroji


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Infocentrum Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Infocentrum Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO