Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

RestArt s Borisem Urbánkem i Otou Filipem

Publikováno: 1.6.2020

Od 1. června začalo Národní divadlo moravskoslezské prodávat vstupenky na svá představení v měsících září a říjen. Zároveň představilo novinky připravované na nadcházející sezónu. Na jeviště se krom jiného dostane také dílo ostravského rodáka Oty Filipa nebo ostravského jazzmana Borise Urbánka…

„Sezóna s pořadovým číslem 102 bude restartem se vším všudy,“ slibuje ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Uvádí, že NDM chystá na začátek sezóny „postkoronavirové“ poděkování. „V Divadle Jiřího Myrona zazní 11. září speciální muzikálový večer se stručným názvem DĚKUJEME… Věnujeme jej všem zdravotníkům, kteří se v době koronavirové krize prakticky nezastavili. Poděkování pochopitelně patří i zaměstnancům našich divadelních dílen, kteří se hned od počátku mimořádné situace s plným nasazením věnovali šití potřebných roušek. Vyrobili jich přes 20 000,“ doplňuje ředitel Nekvasil.

Program divadla prošel kvůli koronavirové pandemii a nuceném uzavření divadelních hledišť změnami.

„Balet ani opera nic neměnily, změny nastaly v nabídce muzikálů a činohry. Na některou z příštích sezón jsou odloženy opery naplánované ještě v této sezóně – Mrtvé město a Proces. Činohra odložila jednu z letošních komedií a dvě inscenace naplánované na příští sezónu, muzikál vyměnil jeden titul,“ informuje ředitel Nekvasil.

Smršť v září i říjnu

Doslova premiérová smršť čeká na diváky v září a v říjnu: právě v těchto měsících se odehrají premiéry inscenací, které došly až ke generálním zkouškám ještě před uzavřením divadel a naplánovány jsou také první novinky 102. sezóny.

V září zazní opera Nabucco, balet nabídne Coppélii, činohra komedii Ach, ty Češky. Na říjen posunula činohra premiéry komedií Testosteron a Revizor, muzikál připraví Květiny pro paní Harrisovou.

Opera: Verdi, Smetana, Ravel…

Opera NDM vstupuje do 102. sezóny s novým vedením: hudebním ředitelem opery se stává dirigent Marek Šedivý. Dramaturgický plán zůstal beze změny. Už na 12. září chystá opera první premiéru: zazní Nabucco Guiseppa Verdiho.

 V prosinci uvede NDM v nové premiéře Čajkovského Pikovou dámu v režii Tibora Torella.

Operou Hanse Krásy Zásnuby ve snu zahájí divadlo v únoru 2021 cyklus oper německo-českožidovských autorů, jejichž slibnou kariéru přerušil holocaust.

K operní režii v Ostravě se na jaře 2021 opět vrátí Ondřej Havelka, a to v komediálně laděném díle Jaroslava Křičky s názvem Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší.

Operou Hubička Bedřicha Smetany bude soubor v závěru sezóny pokračovat v přípravě inscenací pro Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024. Pokračovat bude také Operní akademie Ostrava, kdy studenti Fakulty umění Ostravské univerzity spolu se sólisty opery NDM nastudují pro Divadlo „12“ operu Maurice Ravela Dítě a kouzla.

Balet: Korzár i Mahlerovy vzpomínky na norský způsob

Balet NDM má před sebou v nové sezóně tři premiéry. Pohádková Coppélia Léa Delibese dospěla k posledním jevištním zkouškám, když přišel nouzový stav a zákaz. Premiéra je tedy posunuta na 19. září. Baletní soubor pak nastuduje ještě dvě díla tak, jak bylo v plánu: V listopadu bude mít premiéru Korzár Adoplha-Charlese Adama a na jaře baletní večer s názvem Mahlerovy vzpomínky, který připraví norský choreograf Jo Strømgren.

Opereta/Muzikál: Boris Urbánek a montypythonovský duch

Soubor Opereta/Muzikál NDM nabídne první premiéru na začátku října: muzikál Richarda Taylora a Rachel Wagstaff s názvem Květiny pro paní Harrisovou je novinkou i v Británii. „Hlavní role dobrosrdečné londýnské uklízečky je další velkou příležitostí pro Hanu Fialovou," těší se šéfka souboru a zároveň režisérka inscenace Gabriela Petráková. Hana Fialová má v sezóně před sebou ještě jednu výraznou postavu, a to v komorním muzikálu Andrewa Lloyda Webbera pro jednu herečku s názvem Tell Me on a Sunday (Líp se loučí v neděli) – premiéra bude v Divadle „12“ v červnu 2021.

Harpagon je lakomec!!! je původní muzikál ostravského skladatele Borise Urbánka a libretisty Vojtěcha Štěpánka - šéfa činohry NDM a režiséra. Inspirovalo je známé Molièrovo dílo a premiéra bude 30. ledna. Autoři slibují podívanou ve velkolepém montypythonovském duchu. Závěr sezóny bude po letech patřit opět klasické operetě – Offenbachově Madame Favart, jejíž premiéra je tak posunuta o rok.

Činohra: Gogolův Revzor i Filipův Lojzek ze Slezské

Činohra NDM nabídne už v září světovou premiéru komedie Ach, ty Češky! polského autora Piotra Rowického. Autor v ní sleduje osudy Češek 20. století a nabízí neotřelý pohled na naše nedávné dějiny. Gogolův Revizor dospěl v březnu ke generálkám, premiéru bude mít na konci října. Ještě předtím uvidí diváci poprvé Testosteron Andrzeje Saramonovicze. Premiéra byla posunuta z letošního června na říjen. V příštím roce bude mít premiéru mimo jiné už naplánované „ostravské“ Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy Oty Filipa. Činohra připraví ještě dvě další premiéry – tituly zatím její vedení tají.

RestArt s Borisem Urbánkem i Otou FilipemRestArt s Borisem Urbánkem i Otou FilipemRestArt s Borisem Urbánkem i Otou FilipemRestArt s Borisem Urbánkem i Otou FilipemRestArt s Borisem Urbánkem i Otou FilipemRestArt s Borisem Urbánkem i Otou Filipem


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO