Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Dům umění opět otevřen!

Publikováno: 24.5.2020

Galerie výtvarného umění v Ostravě po více než dvouměsíčním uzavření otevírá Dům umění výstavami Pavla Nešlehy/ Vidět jinak a ZISKY 2018/19 GVUO: Josef Bolf / Planeta, která neexistovala.

 

Oba výstavní projekty jsou zpřístupněny veřejnosti od úterý 26. května v běžné otevírací době, to je od 10 do 18 hodin. V Domě umění budou k vidění do 30. srpna 2020.

 

„Sice jsme roušky zatím neodložili, ale postupně se můžeme lépe nadechnout. Epidemiologická situace u nás vypadá nadějně, a tak jsem rád, že se pozvolna rozvolňují nařízená opatření. Jistě se najde spousta milovníků umění, kteří se velmi rádi zajdou do Galerie výtvarných umění v Ostravě potěšit výstavami, které měly být původně zahájeny už 7. dubna. Galerie se vrací k původnímu výstavnímu programu, a to je dobrá zpráva,“ uvádí náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

 

Kvůli bezpečnosti bez vernisáže

 

„Otevření výstav v úterý 26. května bylo stanoveno po oznámení prvních termínů zpřístupňování muzeí a galerií. Na termín 11. května jsme nebyli schopni reagovat, jelikož pro otevření výstav bylo potřeba realizovat náročnou panelovou úpravu obou výstavních prostor a provést rozsáhlé svozy z celé České republiky. Z bezpečnostních důvodů výstavy zahájíme bez vernisáže,“ objasňuje Jiří Jůza, ředitel GVUO.

 

Výstava Pavla Nešlehy

Výstava malíře Pavla Nešlehy (1937–2003), výrazné osobnosti generace 60. let zveřejňuje výběr z jeho rozsáhlé, tematicky bohaté tvorby. Vystaveno je více než 30 uměleckých děl, jedná se o obrazy, kresby, pastely a digitální tisky, které vznikly od 80. let do roku 2003 se záměrem ukázat myšlenkovou hloubku umělcovy osobité reflexe přítomného světa. Součástí výstavy je i sedmiminutový filmový medailon Pavla Nešlehy z roku 2000 v režii Aleše Kisila.

Společným znakem vybraných děl je spolu s principem zvětšených detailů fenomén světla. Jak dokládají obrazy Vývrat (1981), Pokus o cestu za K. H. Máchou (1982), Stopy (1983), pastely Tajemství znaků (1993–1994), Záznamy světla (2002–2003), kresby a pastely Oidipus (1992–1993), bylo to právě pojetí světla, které podnětně ovlivňovalo umělcovu imaginaci a vedlo ji k obnažování skrytého a podstatného,“ uvádí kurátorka výstav Mahulena Nešlehová.

Vystavená díla pocházejí ze sbírek Galerie hlavního města Prahy, Památníku národního písemnictví, Galerie moderního umění v Hradci Králové; Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem; Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích; Galerie Klatovy/Klenová a od soukromých sběratelů.

Výstava Josefa Bolfa

Výstavní projekt Josefa Bolfa navazuje na cyklus výstav, které prezentují akvizice GVUO v letech 2018–2019.V rámci něj GVUO zakoupila pět reprezentativních kreseb tuší a krátkometrážní animovaný film Těžká planeta spolu s malbou, která v souvislosti s ním vznikla.Poslední dvě jmenovaná díla se stala východiskem výstavy, na níž kromě maleb z let 2014–2020 autor připraví i unikátní koláž z vizuálních podkladů a skic k jeho animaci.  

„Film Těžká planeta, který Josef Bolf animoval a poprvé vystavil v roce 2014, obsahuje pasáž tísnivého pádu temným prostorem snového vesmíru. Obdobně bychom mohli charakterizovat i Bolfovo umění jako celek,“ říká Jiří Ptáček, kurátor výstavy.

Vystavená díla pocházejí ze sbírky Galerie výtvarného umění v Ostravě, Galerie Zdeňka Sklenáře a autora i od soukromých sběratelů.

 

O autorech:


Pavel Nešleha


PAVEL NEŠLEHA (1937–2003), malíř, kreslíř, grafik a fotograf, absolvoval Výtvarnou školu v Praze a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde se stal profesorem a vedl ateliér malby (1990–2002). Patřil k významným představitelům generace šedesátých let a českého nekonformního umění. Za normalizace náležel k okruhu Jindřicha Chalupeckého a účastnil se jím iniciovaných schůzek a akcí. V roce 1987 se stal spoluzakladatelem skupiny Zaostalí, jíž spolu s ním tvořili malíři Bedřich Dlouhý a Zdeněk Beran, sochař Hugo Demartini, hudební skladatel Jan Klusák a arch. Karel Kouba. Za své umělecké dráhy získal řadu mezinárodních cen. Jeho díla jsou zastoupena ve významných tuzemských a zahraničních veřejných i soukromých sbírkách. Zemřel v Praze dne 13. září 2003 na následky zákeřného onemocnění.

Josef Bolf

 

JOSEF BOLF (1971) malíř, kreslíř. V letech 1990–1998 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. V rozmezí let 1996–2002 byl členem umělecké skupiny Bezhlavý jezdec. V roce 2005 byl nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého, v roce 2011 získal symbolické ocenění Umělec roku 2010. Z velké řady jeho samostatných výstav jmenujme například Všichni podléháme… v Domě Pánů z Kunštátu při Domě umění města Brna v roce 2008, Ty to nejsi v Galerii hlavního města Prahy o rok později, Don´t Look Now v berlínské Jiri Svestka Gallery v roce 2011, Soft and Heavy v budapešťské Trafó Gallery v roce 2015 nebo loňskou dílčí retrospektivu Tušení stínu v Národní galerii Praha. Je autorem několika komiksů a krátkých loutkových filmů. Před osmi lety ilustroval novelu Ondřeje Štindla Mondschein. Jeho umělecká tvorba je zastoupena ve sbírkách významných českých i zahraničních galerií (například Hudson Valley Center for Contemporary Art, New York, USA; Collet Prague / Munich; AMC Collezione Coppola, Vicenza, Itálie; Národní galerie Praha, Moravská galerie v Brně, Muzeum umění Olomouc) a v řadě soukromých sbírek. V současnosti působí jako vedoucí Ateliéru malířství III na Akademii výtvarných umění v Praze.

Dům umění opět otevřen!Dům umění opět otevřen!Dům umění opět otevřen!Dům umění opět otevřen!Dům umění opět otevřen!Dům umění opět otevřen!Dům umění opět otevřen!Dům umění opět otevřen!Dům umění opět otevřen!Dům umění opět otevřen!Dům umění opět otevřen!Dům umění opět otevřen!Dům umění opět otevřen!Dům umění opět otevřen!


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Infocentrum Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Infocentrum Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO