Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Česká Noc vědců se dostane na evropskou mapu

Publikováno: 18.5.2020

Národním koordinátorům Noci vědců z Ostravy, a to především zásluhou VŠB-TUO, se podařilo získat prestižní evropský grant Marie Curie Sklodowska. Díky němu se dostává Česká republika na mapu European Researchers’ Night a bude tak ve společnosti Finska, Německa, Slovinska, Maďarska, Islandu nebo Velké Británie. Kvůli koronavirové pandemii, která zasáhla celou Evropu, se konání Noci vědců přesouvá z původního zářijového termínu na 27. listopadu, a to v celé Evropě.

 

Dvouletá práce lídra a národního koordinátora Noci vědců v ČR Ostravské univerzity a VŠB-Technické univerzity Ostrava přináší další výsledky. Kromě zařazení do evropské struktury organizací pořádajících European Resarchers’ night získají také koordinátoři finanční grant H2020-MSCA-NIGHT-2020, označovaný jako Marie Skłodowska-Curie actions, který dokáže Noc vědců posunout zase o kus dál.

„Už loni jsme se snažili na tento prestižní grant dosáhnout a neuspěli jsme, takže víme že, není lehké ho získat. Konkurence je velká a šance na úspěch byla kolem 10 %. Díky společnému úsilí týmu NV a našeho oddělení mezinárodní projektové spolupráce jsme letos byli úspěšní,“ komentuje vynaložené úsilí Petra Halíková, mluvčí VŠB – Technické univerzity Ostrava.

 „Ačkoli je změna termínu v době, kdy organizátoři i vědci dávno pracovali na konkrétním programu a rezervaci míst pro konání akce nemalou komplikací, organizátoři Noci vědců po celé republice se téměř jednomyslně shodli, že kvůli grantu to stojí za to,“ říká Jitřenka Navrátilová, manažerka národního koordinátora s tím, že organizátorů z řad univerzit, science center a dalších vědeckých institucí je v Česku přes 40.

Každoročně čeští pořadatelé vymyslí ústřední téma, které prolíná většinu programu Noci vědců po celé republice. Tím letošním je ČLOVĚK A ROBOT, které připomene výročí 120 let od narození Karla Čapka a 100 let jeho díla R.U.R., kde se slovo „robot“ objevilo poprvé a odkud jej přejaly i další jazyky.

„Pohlédneme na téma ze všech možných úhlů, protože robot není jen humanoid, je to i kuchyňský mixér, mobilní telefon nebo online reklama. Nabízí se ale i pohled na robotizaci jako potenciálního konkurenta na trhu práce, jako společníka v domácnosti a jeho případné dopady na sociální vazby,“ přibližuje téma Navrátilová a dodává: „Věříme, že program na všech místech bude natolik lákavý, že návštěvníkům přesun termínu nebude vůbec vadit.“

Letošní ročník celorepublikové Noci vědců zastřešuje už potřetí jako národní koordinátor seskupení 2 ostravských vzdělávacích institucí (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava).

Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.

Česká Noc vědců se dostane na evropskou mapuČeská Noc vědců se dostane na evropskou mapuČeská Noc vědců se dostane na evropskou mapuČeská Noc vědců se dostane na evropskou mapuČeská Noc vědců se dostane na evropskou mapu


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO