Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

On-line výstava PLATO ukazuje, jak umělci reagují na pandemii a izolaci

Publikováno: 18.4.2020

Ostravská městská galerie PLATO spustila ve čtvrtek 16. dubna on-line výstavu, která postupně představí díla devíti umělců místní scény reagujících na nynější pandemii a izolaci.

PLATO jednotlivé příspěvky zveřejní během pěti týdnů na svém webu a sociálních sítích. Po znovuotevření galerie bude tvorba vyzvaných umělců k vidění na výstavě, která je zamýšlena jako druhá část projektu Písek ve vzduchu, Duna v PLATO. On-line prezentaci zahájil malíř a také truhlář Filip Nádvorník.

Komu pandemie komplikuje život

Kurátoři výstavy Písek ve vzduchu, Duna v PLATO Edith Jeřábková a Jakub Adamec oslovili tvůrce působící v Ostravě, kterým současná pandemie komplikuje život nejvíce. Tedy umělce na volné noze, s malými pracovními úvazky nebo nedávné absolventy Fakulty umění Ostravské univerzity. Ti přišli o možnosti výstav, rezidencí, nárazových výdělků nebo prodeje děl, které jsou momentálně na mrtvém bodě. 

Malířku Hanu Puchovou, sochařku Šárku Mikeskovou, malíře, performera, herce a galeristu Michala Moučku, sochaře, básníka, performera a designéra Marka Pražáka, fotografa a aforistu Otakara Matuška či nejmladší zástupce ostravské scény Barboru Kurtinovou Jakuba Černého, Filipa Nádvorníka a Martina Kubicu kurátoři požádali o zaslání aktuálních prací nebo reakcí na stav pandemie ve formě videa, fotografií, nahrávek nebo textu.

Ty PLATO postupně zveřejní na svých webových stránkách www.plato-ostrava.cz a na sociálních sítích. A to v pravidelném intervalu dvou příspěvků týdně. Na tuto první část Písek ve vzduchu naváže výstava Duna v PLATO, která představí očekávaným návštěvníkům práce všech devíti umělkyň a umělců v prostoru znovuotevřené galerie.

Dva Nádvorníkovy obrazy

Kurátorka Edith Jeřábková zvolila pro otevření on-line části výstavy prezentaci dvou obrazů Filipa Nádvorníka. „Jako autor na samém začátku umělecké dráhy a zároveň i truhlář ve své tvorbě intenzivně řeší vztah umění a řemesla. Pro virtuální výstavu jsme vybrali dva Nádvorníkovy obrazy – ‚Dělníci‘ a ‚Chlév‘, které uvádějí výstižně problematiku dnešních dnů. Zatímco intelektuální část společnosti a terciální sektor z velké části uvízly v karanténě, továrny a zemědělský průmysl musí vyrábět dál. Současně také kombinace profesí umělce a řemeslníka neposkytuje v současných dnech velké životní jistoty, spíše naopak,“ dodává kurátorka.

Nejistý termín Písku ve stroji

PLATO pandemie zastihla uprostřed příprav druhé výstavy z celoročního cyklu Intenzity s názvem Písek ve stroji. Termín jejího zahájení je k dnešnímu dni stále nejistý. Téma této velké výstavy bylo už více než před rokem zacíleno na zpomalení a nerůst, a tak se aktuální projekt Písek ve vzduchu, Duna v PLATO nečekaně, ale logicky stal její součástí.

„Náš projekt je alespoň symbolickou a trochu faktickou pomocnou rukou, kterou můžeme ad hoc umělcům v téhle chvíli nabídnout. Zájem o jejich tvorbu a určitá pomoc ve formě honoráře je to základní, čím chceme vyjádřit, že jsme tu pro ně,“ říká Marek Pokorný, ředitel PLATO. 

 

Více na www.plato-ostrava.cz.

On-line výstava PLATO ukazuje, jak umělci reagují na pandemii a izolaciOn-line výstava PLATO ukazuje, jak umělci reagují na pandemii a izolaciOn-line výstava PLATO ukazuje, jak umělci reagují na pandemii a izolaci


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Infocentrum Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Infocentrum Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO