Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Niké se vrací domů!!!

Publikováno: 10.3.2020

Slavná loď Niké kapitána Richarda Konkolského je od 10. března k vidění v Malém světě techniky U 6 v Dolních Vítkovicích. Konkolski na ní v roce 1975 jako první suchozemec v dějinách mořeplavby dokázal obeplout svět. Expozice nazvaná Niké se vrací domů!!! bude ve Vítkovicích k vidění do konce října 2020.

 

Prostor jako mořský svět

 

Plachetnice je součástí interaktivní expozice, jejímž autorem je významný ostravský architekt Radim Václavík. „Celý prostor jsme koncipovali jako mořský svět. Dominuje pochopitelně loď Niké, obklopena imaginárním mořem, pláží, útesy či ostrovem. Významnou součástí expozice je starý, lodní kontejner, na kterém je na první pohled zřejmá patina z plaveb, které absolvoval po všech mořích a oceánech. Na jeho střechu i do něj jsme situovali většinu interaktivních prvků,“ konstatuje autor návrhu expozice.

 

Na horní ploše kontejneru je umístěný kapitánský můstek ve tvaru lodi, z něhož lze pozorovat Niké z ptačí perspektivy. Návštěvníci na něm také naleznou stanoviště s uzly, které musí zvládnout každý mořeplavec, než se vydá na moře. Rovněž stěžeň s plachtou, na kterém si děti i dospělí mohou vyzkoušet, jak náročné je vytáhnout a upevnit plachtu na stěžeň.

 

Návrat po 50 letech

 

Loď se vrátila do Moravskoslezského kraje po bezmála padesáti letech od svého vzniku díky Nadačnímu fondu historie dobrodružství, který je hlavním organizátorem celé akce, Národnímu technickému muzeu v Praze, jemuž loď patří, a Malému světu techniky U6, který poskytl pro expozici prostory. 

 

„Když se otevřely dveře kamionu, který Niké přivezl do Ostravy, byl to pro mě hodně silný moment. Okamžitě se mi vybavily všechny zážitky, které jsme spolu na plavbě kolem světa prožili. Jsem moc rád, že se o ně teď budu moct podělit i s lidmi v kraji, kde jsem loď před mnoha lety postavil,“ konstatoval s neskrývaným dojetím Richard Konkolski.

 

„Niké by už dneska na moři neobstála ani jako záchranný člun, ale aspoň si návštěvníci mohou připomenout, jak se plulo v dobách mého mládí,“ doplnil s typickým úsměvem slavný mořeplavec, který loď vlastnoručně na expozici připravil. Postavil stěžně, vztyčil na nich plachty i československou vlajku, pod kterou vždy hrdě plul i v dobách, kdy byl komunistickým režimem přinucený emigrovat do USA. 

 

Slavnostní zahájení

 

Na slavnostním zahájení byly přítomny cestovatelské legendy – závodník Karel Loprais, cyklista Víťa Dostál, horolezec Leopold Sulovský nebo kosmonaut Vladimír Remek.

 

„Hlavní myšlenkou našeho nadačního fondu je, že myslíme na legendy, na které se pomalu zapomíná. Věříme, že díky této interaktivní expozici se návštěvníci dozvědí nejenom základníinformace onámořním jachtingu, ale především se seznámí s jedinečným příběhem Richarda Konkolského,“uvedl Marek Hýža, člen správní rady Nadačního fondu historie dobrodružství.

Niké se vrací domů!!!Niké se vrací domů!!!Niké se vrací domů!!!Niké se vrací domů!!!Niké se vrací domů!!!


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Infocentrum Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Infocentrum Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO