Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Rekonstrukce historické budovy začne na jaře

Publikováno: 24.2.2020

Již během měsíce března má začít přeměna historické budovy jatek na ostravské Porážkové ulici na galerii moderního umění. Rekonstrukce má být hotova již do konce příštího roku.

 

O výběru dodavatele na rekonstrukci budovy rozhodli v úterý 18. února ostravští radní. Veřejnou zakázku na realizátora vyhrála společnost Zlínstav s cenou 170 milionů korun (necelých 206 milionů korun s DPH).

 

Památkově chráněný objekt se bude přestavovat na galerijní prostor podle návrhu polského studia KWK Promes architekta Roberta Konieczneho, vzešlého z architektonické soutěže vyhlášené v roce 2017.

 

Výstavní síň i z vepřové porážky

„Začátek rekonstrukce bude pro Ostravu, po letech úsilí o zachování historické budovy, dříve odprodané nadnárodnímu řetězci, významným milníkem. Jsem rád, že se nám po všech stránkách náročný projekt podařilo dotáhnout až do této fáze. Před pár lety to byl plán, kterému málokdo věřil, teď už máme skutečně nadohled přeměnu bývalých městských jatek, které získají svůj původní vzhled, budou sloužit kultuře a navíc Ostravu obohatí skutečně zajímavá stavba podle návrhu světově uznávaného architekta,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura. 

Na galerii moderního umění se promění celkem pět na sebe navazujících částí objektu různého stáří – původní chladírny (1891), nové chladírny (1902), vepřové porážky (1902) a zastřešeného atria (1954). Součástí projektu je také demolice provozní budovy z roku 1926, která je v neudržitelném technickém stavu, a její nová výstavba. Pro letošní rok je na práce vyčleněno téměř 100 milionů korun.

 

Cihly, bílé stěny i beton

 

Šest budoucích výstavních sálů může být navzájem propojeno nebo mohou fungovat samostatně. Díky otočným stěnám bude do výstavního prostoru začleněno i venkovní prostranství. V objektu budou umístěny i kanceláře, zasedací místnosti a bistro. Původní cihlové zdi budou pečlivě vyčištěny a odstraněny jejich drobné vady.

 

Dostavba bude provedena z moderních materiálů. Všechny nové prvky vzniknou z polymer-cementové hmoty připomínající světlý beton, kontrastující s tmavou cihlovou fasádou budovy. Charakteristické otvory uzavřou masivní otočné stěny. Každá brána bude jedinečným konstrukčním prvkem s ocelovou konstrukcí. Stávající okna otevřou pohled do výstavních hal.

 

Budově nyní dominují dva historické materiály: venkovní cihly a vnitřní, bíle omítnuté stěny. Aby zůstala zachována historická kontinuita, budou interiéry galerie doplněny právě těmito dvěma materiály a také betonem. Důležitou součástí interiérů bude technické vybavení včetně vzduchotechniky, která je v projektu integrována do stávající struktury budovy a esteticky doplní celý prostor.

Rekonstrukce historické budovy začne na jařeRekonstrukce historické budovy začne na jařeRekonstrukce historické budovy začne na jařeRekonstrukce historické budovy začne na jařeRekonstrukce historické budovy začne na jařeRekonstrukce historické budovy začne na jařeRekonstrukce historické budovy začne na jařeRekonstrukce historické budovy začne na jařeRekonstrukce historické budovy začne na jařeRekonstrukce historické budovy začne na jaře


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO