Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Mezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)m

Publikováno: 23.2.2020

Sezónu v galerii současného umění PLATO otevřela 19. února mezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)m. Kurátorky Daniela a Linda Dostálkovy v hale bývalého hobbymarketu Bauhaus, kde PLATO působí, vystavily na nově vybudované stěně dlouhé 42 metrů přes 30 velkoformátových děl od umělců a umělkyň z Izraele, USA, Dánska, Polska, Ruska a České republiky.

 

Součástí tříměsíčního výstavního projektu je i gastronomický program Kuchyň intenzity, speciální projekce filmu Antologie města duchů, koncert britského umělce Joshuy Sabina a konstelační seminář.  Výstavou PLATO zahájila celoroční cyklus Intenzity.

 

Pro první výstavu ostravské městské galerie v tomto roce zvolily její kurátorky Daniela a Linda Dostálkovy médium fotografie.  „Fotografie měla historicky schopnost orientační a ověřovala, co je pravda, což už dávno neplatí. Rozhodly jsme se nicméně s fotografií zacházet jako s médiem, které stále dokáže vytvářet iluzi pravdy,“uvádějí kurátorky výstavy.

 

Galerie v Londýně i New Yorku

 

Na výstavě představuje PLATO oceňované umělce, jejichž díla vystavily galerie Tate Modern v Londýně nebo Museum of Modern Art v New Yorku, jako například izraelskou umělkyni Ilit Azoulay, Joannu Piotrowskou z Polska a ruského umělce působícího v Helsinkách a Berlíně Andreye Bogushe. „Vybíraly jsme fotografie podle toho, jak umělci vnímají subjekt – se zvědavostí, humorem, kritičností a vynalézavostí. Prioritou ale vždy byla vizualita, která diváka zaskočí, nebo nečekaný obsah, který se na první pohled může jevit všedně, ale při podrobnějším zkoumání překvapuje nečekaným zvratem“,doplňují Daniela a Linda Dostálkovy.

 

Kromě tří zmíněných umělců oslovily kurátorky i tři výrazné tvůrčí dvojice. Americko-dánské duo Roger Ballen a Asger Carlsen, francouzské umělce tvořící pod uměleckými jmény Mazaccio & Drowilal a českou dvojici Lukáš Jasanský a Martin Polák.

 

Kuchyň i film

 

Součástí výstavního projektu Skɪz(ə)m je i specifický program. Prvním z nich je týdenní projekt věnující se jídlu a pití Kuchyň intenzity kurátorky Zuzany Blochové a umělce Davida Fesla. Ti v týdnu od 18. do 21. února připraví návštěvníkům galerijního bistra menu podle lokálních receptů z místních produktů ekologického a udržitelného zemědělství a pramenité vody.

 

Následují komentovaná projekce kanadského filmu Antologie města duchů ve výběru filmového kritika Aleše Stuchlého, koncert britského hudebníka Joshuy Sabina a konstelační seminář pod vedením Jiřího Šimáčka. 

Kvůli uzavření galerize z důvodu covid-19 je výstava prodloužena do 30.8.2020.

 

Web: https://plato-ostrava.cz/cs/Vystavy/2020/Skizem

Mezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)mMezinárodní fotografická výstava Skɪz(ə)m


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Infocentrum Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Infocentrum Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO