Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Poprvé v Ostravě: West Side Story

Publikováno: 11.2.2020

Muzikál West Side Story s geniální hudbou Leonarda Bernsteina (1918–1990) měl ve čtvrtek 6. února premiéru v Divadle Jiřího Myrona.

 

Nesmrtelné hity jako Amerika, Maria, Tonight nebo I Feel Pretty zazní v Ostravě v překladu Jiřího Joska. Režie se ujal Jiří Nekvasil, hudebně nastudoval Jakub Žídek. Přelomové a na nastudování náročné dílo bude na repertoáru Národního divadla moravskoslezského vůbec poprvé.

 

Muzikál West Side Story od své premiéry v roce 1957 rozhodně nezestárnul. Poprvé v něm hraje choreografie naprosto zásadní roli. Mimo jiné proto se muzikál stal dílem zlomovým. A také proto je stále jedním z nejnáročnějších děl pro jevištní nastudování - po hudební, pěvecké, herecké i taneční stránce.

 

Před deseti lety jsme jen snili

 

„Děj a jeho posun není na scéně vyjádřen jen mluveným slovem a zpěvem, ale z velké části i choreografií. Není proto náhoda, že s tímto titulem přichází soubor opereta/muzikál NDM až rok a půl po uvedení muzikálu Kočky, kde jsme si dokázali, že naši dnešní sólisté dosáhli toho, o čem jsme před deseti lety jen snili: máme dnes herce, kteří zvládají stejnou měrou umění herecké, pěvecké i taneční,“ říká ředitel divadla a zároveň režisér Jiří Nekvasil. Kočky slaví v Ostravě velký úspěch a od své premiéry v září 2018 jsou stále vyprodané.

 

Víno, ženy, zpěv

Hudební ředitel souboru opereta/muzikál NDM Jakub Žídek je podepsán pod hudebním nastudováním, dirigovat bude obě premiéry. A obdiv i pokoru ke skladateli netají. „Bernstein byl velký hitmaker, ty melodie si prostě budete pamatovat a budete si je zpívat při odchodu z divadla. Bernstein byl hudební génius, ale zároveň taky člověk z masa a kostí: měl rád víno, ženy, zpěv… a tohle všechno je i v tom muzikálu. Je prostě smysluplný, smyslný, plný skvělé hudby,“ vyznává se Jakub Žídek.

Konkurzu na role ve West Side Story v Ostravě se vloni v zimě zúčastnilo 112 zájemců, výběr byl náročný, přípravy na uvedení běží s prázdninovou přestávkou téměř 10 měsíců a do rolí jsou nyní obsazeni nejlepší mladí muzikáloví herci a zpěváci z Česka i Slovenska. Účinkujících včetně alternantů je 63, na scéně se jich může najednou objevit až 40.

 

Jako Romeo a Julie

 

Jak muzikál vlastně vznikl? V roce 1949 Leonardu Bernsteinovi zavolal jeho spolupracovník Jerome Robbins a jeho nápad Bernsteina nadchnul: vytvořit broadwayský muzikál na motivy Shakespearova Romea a Julie. Ale na pozadí boje dvou pouličních gangů v newyorské chudinské čtvrti - místních Tryskáčů vedených Riffem a portorikánských přistěhovalců Žraloků, které vede Bernard. Láska bývalého Tryskáče Tonyho a Bernardovy sestry Marii se tak nějak do toho všeho nehodí. Premiéra byla na Broadwayi v roce 1957. O čtyři roky později vznikl v režii Jeroma Robbinse a Roberta Wiseho film, oceněný deseti Oskary.

 

V roli Marii se v Ostravě představí držitelka Ceny Thálie Martina Šnytová a Marianna Polyáková ze Slovenska. Tonyho alternují Tomáš Savka a dva „ostravští nováčci“, kteří ale už získali mnoho muzikálových zkušeností jinde: sólista Městského divadla Brno Marco Salvadori a bratislavský Patrik Vyskočil.

Poprvé v Ostravě: West Side StoryPoprvé v Ostravě: West Side StoryPoprvé v Ostravě: West Side StoryPoprvé v Ostravě: West Side StoryPoprvé v Ostravě: West Side StoryPoprvé v Ostravě: West Side Story


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO