Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Pohádky o mašinkách potěší nejmenší diváky

Publikováno: 29.1.2020

Nová inscenace Pohádky o mašinkách, která je určena nejmenším dětem od tří let, měla v Divadle loutek Ostrava premiéru v pátek 24. ledna.

Mašinky jako děti

Předlohou k inscenaci Pohádky o mašinkách byla stejnojmenná kniha Pavla Naumana, podle které byl natočen i známý večerníček. „Nejvyšší pan železničář touží mít největší lokomotivu na světě a černokněžník Zababa mu přání splní. Pýcha však předchází pád… Lokomotiva je tak veliká, že nemůže jezdit do zatáček, a tak je rozřezána a přemontována na několik menších mašinek. Protože se zrovna „narodily“, chovají se trochu jako malé děti. Zkoumají svět a zkoušejí, co všecko si mohou dovolit. Podobně jako v bajkách jsou zde na mašinkách předváděny některé nešvary, které jsou vlastní lidem,“ popisuje děj dramaturgyně Daniela Jirmanová.

Režie Šimon Spišák

Jevištní adaptace a režie se ujal slovenský režisér Šimon Spišák, který v Divadle loutek režíruje poprvé. Na Slovensku dříve působil jako umělecký šéf Starého divadla v Nitře, později spoluzaložil nitranské Nové divadlo. Pravidelně režíruje v Žilině, Bratislavě, Bánské Bystrici, v Čechách naposledy v Divadle na cucky.

Šimon Spišák je známý svým ne úplně konvenčním způsobem, kterým jeho inscenace vznikají. Ze začátku s herci pracuje bez pevného scénáře, ten se rodí až na základě improvizací a vychází z kolektivní práce všech zúčastněných.

Scénu, kostýmy a loutky navrhl Karel Czech, který se Spišákem spolupracuje už od dob jejich studií na DAMU. Hudbu vytvořil Jindřich Čížek, dramaturgyní je Daniela Jirmanová. Hrají Karolína Hýsková, Lenka Pavlíčková, Richard Liberda, Marian Mazur a Petr Sedláček.

 

Pohádky o mašinkách potěší nejmenší divákyPohádky o mašinkách potěší nejmenší divákyPohádky o mašinkách potěší nejmenší divákyPohádky o mašinkách potěší nejmenší divákyPohádky o mašinkách potěší nejmenší divákyPohádky o mašinkách potěší nejmenší divákyPohádky o mašinkách potěší nejmenší divákyPohádky o mašinkách potěší nejmenší divákyPohádky o mašinkách potěší nejmenší diváky


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO